banner39

KKTC'de 'feminist' yemin krizi

KKTC Meclisi'ni karıştıran feminist vekil Doğuş Derya, yemin metninin ''erkek egemen dille yazıldığını'' söyledi

Kıbrıs 12.08.2013, 13:17 12.08.2013, 14:38
KKTC'de 'feminist' yemin krizi

KKTC Meclisi'nde kürsüye çıkarak yemin metninin dışına çıkarak farklı bir metin okuyan Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekili Doğuş Derya, normal metnin erkek egemen bir dille yazılmış olmasından dolayı böyle bir yola başvurduğunu söyledi.

KKTC'de erken genel seçim sonrasında seçilen 50 milletvekilleri, yemin ederek görevlerine başladı. Cumhuriyet Meclisi'nin ilk toplantısında tartışma yaşandı. CTP-BG milletvekili Doğuş Derya, meclis kürsüsüne çıkarak yemin metninden farklı bir metin okudu. Doğuş'un bu tavrına meclis başkanı ve diğer vekiller tepki gösterdi. Bunun sonucunda oturuma 5 dakika ara verildi. Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konu ile ilgili olarak açıklama yapan Derya, kendi vicdanının sesinden ve etik duruşundan dolayı bu yönde bir yemin etmek istediğini ifade etti.

Normal yeminin bazı konularda eksik olduğuna inandığını aktaran Derya, daha çoğulcu ve sosyal kesimi daha çok kapsayan bir demokratik yemine ihtiyaç olduğunu iddia etti. Erkek milletvekillerin çoğunlukta olduğu KKTC Meclisi'nde feminist milletvekili olduğu bilinen Doğuş Derya, ayrıca metnin daha çok erkek egemen bir dille yazıldığını söyledi. Bir kadın milletvekili olarak bu yeminin eksikliklerini gördüğünü ifade eden Derya, "Anayasa değişikliği yapılacağından bu yeminin de değişmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?