banner15

KKTC'de hükümeti kurma görevi UBP'de

KKTC'de hükümetin dağılması üzerine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün'ü hükümeti kurmakla görevlendirdi

KKTC'de hükümeti kurma görevi UBP'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümeti kurma görevini Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün'e verdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu'nun hükümetin istifasını sunmasının ardından mecliste temsil edilen siyasi partilerin başkanları ile görüştü. 

Görüşmelerin ardından Akıncı, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün'ü hükümeti kurmakla görevlendirdi. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, burada yaptığı açıklamada, bugün de parti liderleriyle görüştüğünü belirterek,"Tüm temaslarımın ardından UBP ve DP'nin bağımsız milletvekillerinin de desteğiyle hükümet oluşturacağı kanaatine dayanarak, görevi anayasa gereği Özgürgün'e verdim" dedi.

Cumhurbaşkanı olarak müzakere sürecini yürüttüğünü, hükümet ve meclis ile çok yakın çalışmak durumunda olduğunu dile getiren Akıncı, bu görevi kurulacak hükümetle de iş birliğinde sürdüreceğine inandığını vurguladı.

Adada çözüm kararlılığının masada olması ve bunun desteklenmesi gerektiğine işaret eden Akıncı, bunun yanı sıra hükümetin icraatlarında sorun çözen bir çalışma içine girmesi gerektiğini, hükümetin halkın çıkarları doğrultusunda çalışacağına inandığını sözlerine ekledi. 

UBP Genel Başkanı Özgürgün, hükümeti kurma görevinin kendisine tevdi edilmesiyle ilgili, "Bu çalışmalar için 15 günlük anayasal süre var. Gerek Bakanlar Kurulu listesini gerek koalisyon görüşmelerini yapmak üzere görevi şu andan itibaren sonuçlandırmak üzere çalışacağım." şeklinde konuştu.

Gerekli çalışmaları yaptıktan sonra hafta sonuna doğru bir netice alabileceğini düşündüğünü söyleyen Özgürgün, "Neticelendirdiğim taktirde hükümeti Cumhurbaşkanı'na en erken önümüzdeki cumartesi sunabilirim." dedi. 

KKTC meclisinde Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) 20, UBP 18, DP-UG 5, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) 3 sandalyeye sahipken bağımsız 4 milletvekili bulunuyor.

CTP-BG ile UBP geçen yıl temmuz ayında geniş tabanlı koalisyon hükümeti kurmuş fakat UBP 2 Nisan'da hükümetten ayrılma kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 15:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48