KKTC'nin yeni başbakanı görevi devraldı

KKTC'de CTP-BG/DP-UG koalisyonunun kurulması üzerine yeni başbakan Özkan Yorgancıoğlu görevi devraldı

KKTC'nin yeni başbakanı görevi devraldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Başbakanı Sibel Siber, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler-Demokrat Parti Ulusal Güçler (CTP-BG/DP-UG) koalisyon hükümetinin kurulmasının ardından görevi CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'na devretti.

KKTC'de 28 Temmuz'da düzenlenen erken genel seçimlerin ardından kurulan (CTP-BG/DP-UG) koalisyon hükümetinin ilk devir teslim töreni Başbakanlıkta yapıldı. Geçici hükümette 80 gündür Başbakanlık görevini yürüten Sibel Siber, görevi CTP- BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu'na devretti.

Burada konuşan Siber, görevde oldukları dönemde halk ve ülke için en iyisini yapmaya çalıştıklarını söyleyerek, "Demokrasimiz adına anlamlı bir gün yaşıyoruz. Görevi devrederken huzurluyum. Demokratik süreçlerde bu devirler önemlidir" dedi.

Siber, yeni hükümetin Cumhuriyet Meclisi'nin de çalışmaya başlamasıyla halk için önemli yasalar geçireceğine ve halk adına yürütme yapacağına emin olduğunu belirtti.

Başbakan Yorgancıoğlu da Siber hükümetinin halkta olumlu bir algı oluşturduğuna işaret ederek, halkın yöneticilerine güven duymaya başladığını söyledi.

Bu algıyı daha iyi yerlere taşımak, toplumsal sorunlara çözüm bulmak ve ülkenin beklediği yasaları yapmak için çok çalışacaklarını kaydeden Yorgancıoğlu, iktidarda oldukları sürede Siber'in deneyimlerinden de yararlanacaklarını anlattı.

Yorgancıoğlu, icraat hükümeti şeklinde hareket edip, kangrenleşen sorunları çözmeyi önlerindeki önemli görev olarak gördüklerini belirtti. Yorgancıoğlu, ülkedeki sorunları çözerken sivil toplum örgütlerinden de destek alacaklarını ifade ederek, "Toplumsal sorunların halka rağmen çözülmesi anlayışı yeni dönemde geride kalacak" diye konuştu.

DP-UG Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da görevini Atay Ahmet Raşit'ten devraldı.

Denktaş burada yaptığı konuşmada, ilk defa üzülerek bakanlık görevi devraldığını söyledi. Görevi devreden Bakan Raşit ile uzun yıllar birlikte çalıştıklarını anımsatan Denktaş, kendisinin deneyim ve birikimlerinden faydalanmaya devam edeceklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 14:19
banner53
YORUM EKLE

banner39