banner39

KKTC'ye kuruluş yıl dönümü tebriği

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC'nin kuruluşunun 33. yıl dönümü dolayısıyla Başbakan Yardımcısı Türkeş ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kasırga ile beraberlerindeki heyeti kabul etti

Kıbrıs 15.11.2016, 20:04 15.11.2016, 20:23
KKTC'ye kuruluş yıl dönümü tebriği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Güçlü bir Türkiye, demokratik bir Türkiye KKTC’nin de en büyük güçlerinden biridir.” dedi.

Akıncı, KKTC'nin kuruluşunun 33. yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa'yı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile beraberlerindeki heyeti kabul etti. Görüşmede Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, kabulde yaptığı konuşmada, KKTC'nin kuruluşunun 33. yıldönümünde yeniden birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, temennisinin, bu 50 yıllık sorunu tarihe gömmek olduğunu söyledi.

KKTC ile Türkiye arasında yeni iş birliği olanakları yaratmanın önemine işaret eden Akıncı, düşmanlıktan kimsenin birşey kazanmayacağını ancak dostluktan tüm tarafların kazanacağı çok şey olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta hep çözüm arayan, isteyen, zorlayan taraf olduklarını vurgulayarak, "Yine aynı noktadayız. Ancak artık onların da bizim bu adımlarımıza karşılık vermesinin zamanıdır. Bu son derece önemlidir. Dengeli bir anlaşma için bu şarttır, kaçınılmazdır.” diye konuştu.

Güney Kıbrıs’ta bazı çevrelere hakim olan “İşte bu adanın tamamı bizimdi, Kıbrıslı Türkler de sayıca çok az, onlara azınlık hakları verelim” yönündeki düşüncenin sakıncalarına dikkati çeken Akıncı, şunları kaydetti:

"Kilisenin başını çektiği bu tip yaklaşımlara Rum liderliğinin prim vermemesi ve federal anlayışın içselleştirilmesi gerekiyor. Bir Kıbrıslı Türk’ün, dönüşümlü olsa da, ortaklık cumhuriyetinin cumhurbaşkanı olabileceğini artık hazmetmeleri lazım. Biz çoktan hazmettik. Eğer bu hazım karşılıklı olursa ve hazımsızlıklarını giderebilirlerse herkesin ‘Bunu halkımıza seve seve takdim edebiliriz’ diyebileceği bir ortak payda yaratmak mümkün olabilir. Bunu göreceğiz. Temenni ederim ki bizim attığımız adımlara onlar da karşılık versinler. Çünkü şimdi deniyor ki Kıbrıs Türk tarafı bir açılım yaptı. Eğer öyleyse ki öyledir, şimdi sıra onlarda. Onların bu adımlarını görmemiz lazım ve dengeli bir anlaşmaya yol almamız lazım.”

Türkiye'deki 15 Temmuz'daki darbe girişimine de değinen Akıncı, “Temennimiz, bir daha böyle bir durum vuku bulmasın. Türkiye, Atatürk’ün de öngördüğü şekilde, çağdaş, demokratik, laik bir devlet olma yolunda kazanımlarını artırarak, gelişerek büyüsün. Güçlü bir Türkiye, demokratik bir Türkiye, KKTC’nin de en büyük güçlerinden biridir.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?