banner39

Müzakereler Rumların başkanlık seçiminden sonra

BM Kıbrıs Özel Danışmanı Downer'in yeni müzakreler için Rum kesiminde Şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerini beklediği bildirildi

Kıbrıs 29.07.2012, 16:02 29.07.2012, 16:02
Müzakereler Rumların başkanlık seçiminden sonra

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM)'in, Kıbrıs sorununda gelecekte ne olacağına dair seçim sonrası plan yaptığı belirtildi. Rum basını BM Genel Sekreteri'nin Özel Kıbrıs Danışmanı Alexander Downer'in önümüzdeki Şubat ayında Güney Kıbrıs'ta yapılacak başkanlık seçimi sonrasında yeni prosedürlerle Kıbrıslı liderlerin karşısına çıkma amacında olduğunu kaydetti.

Rum Fileleftheros gazetesi, güvenilir bilgilere dayanarak BM ile sözleşmesini korumak için mümkün olanları yapan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, başkanlık seçimlerinin ardından sürecin yeniden başlayacağı ve bu nedenle Şubat öncesinde uzlaşmaların olması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Downer'in, "Ankara ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasında farklılık bulunduğunu, Eroğlu'nun çözüm istemediği, Türkiye'nin istediği" şeklindeki değerlendirmesini dile getirdiğini belirtti.Yine aynı gazete, Downer'in bu teorisinin bugüne kadar teyit edilmemesine karşın, tüm planının bu teoriye dayandığının da görüldüğünü aktardı.

Gazete Downer'in muhataplarına, Ankara'yla iletişim kanallarını açık tuttuğundan da bahsettiğini belirtti.Habere göre Downer, başkanlık seçimlerini kimin kazanacağına dair bir fikre de sahip ve planlarını bu çerçevede yapıyor. Gazete aldığı bilgilere atıfta bulunarak Downer'in, bu perspektife ilişkin olarak uzlaşma kanallarını açık tuttuğunu da okuyucularına duyurdu.

Öte yandan gazete, ayrıca teknik komiteler çerçevesinde yapılan ilk görüşmeler temelinde, "çevre konusundaki teknik komitenin tespit edeceği ara bölgedeki çöplük alanların temizlenmesi, tıp ve diğer konularda seminerler düzenlenmesi gibi güven artırıcı önlemler de bulunacağı ifade edildi. Çocuklar veya engellilerin katılacağı futbol ve diğer spor müsabakasının düzenlenmesi gibi aktiviteler düzenleneceğini haber veren gazete, Kıbrıslı Rumların KKTC'yi ziyaretleri sırasında maruz kaldıkları cezalar gibi pratik sorunların göğüslenmesi gibi inisiyatifler üstlenilmesi, cami ve kiliselerin restorasyonu" gibi tedbirlerin ileriye götürüleceğini de yazdı.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü