banner15

Patlama Rumlara zam olarak döndü

Rum Kesiminde 11 Temmuz'da gerçekleşen patlamanın maliyeti Rumlara elektrik zammı olarak yansıyacak

Patlama Rumlara zam olarak döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kıbrıs'ta 11 Temmuz'de meydana elen patlamanın Vasiliko elektrik santraline verdiği ağır zararın ve ardından ortaya çıkan elektrik enerjisi açığının jeneratörlerle kapatılmasının maliyeti kullanıcılara elektrik zammı olarak yansıyacak.

Rum yerel basını, Rum Enerji Düzenleme İdaresi (PAEK) tarafından dün yapılan açıklamada, elektrik zammının vergiler hariç yüzde 6,96 (KDV dahil yüzde 8) olacağı ve bu zamlı fiyatın 10 aylık sürede geçerli olacağını yazdı. Haberlerde, Vasiliko santralinde doğalgazla çalışan ancak zarar gören dördüncü ve beşinci terminallerin onarımının yaklaşık bir yıl içerisinde tamamlanmasının öngörüldüğünü, elektrik zammının da yaklaşık bu süre zarfında uygulanacağını vurgulandı.

Kilovat başına yapılan artış yüzde 6.96 oranında olsa da, elektrik faturalarında yansıyacak oranın toplamda yüzde 33'lere varacağını ifade edilirken, elektrik ihtiyacının karşılanması için Yunanistan ve ABD'den kiralanan jeneratörlerin kiralanma bedellerinin ise Rum hükümeti tarafından karşılanacağını ifade edildi.

Jeneratörlerin altı aylık kirası olarak hükümetin 24 milyon Euro gibi bir miktar ödeyeceğini ve bu miktarın devlet bütçesinden karşılanacağını belirtilirken, Rum hükümetinin AB Dayanışma Fonu'ndan bu miktarın karşılanması talebinde bulunacağı, talebin kabul edilmemesi durumunda tüketicilerin ödeyecekleri miktarların çok daha fazla olacağı aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 14:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35