banner39

Rum Başpiskopos Hrisostomos Kıbrıslı Rumlara kızdı

Başpiskopos Hrisostomos, KKTC'ye geçerek alışveriş yapan, seyahatleri için Ercan Havalimanı'nı kullanmayı tercih eden Kıbrıslı Rumları, "ulusal ve dini değerleri erozyona uğramış kesimler" olarak nitelendirmesine KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığından tepki geldi

Kıbrıs 29.04.2019, 15:59
Rum Başpiskopos Hrisostomos Kıbrıslı Rumlara kızdı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Rum Başpiskopos Hrisostomos'un Paskalya Bayramı nedeniyle Kıbrıslı Rumlara hitaben yaptığı açıklamanın, Orta Çağ zihniyetinin yansıması olduğunu bildirdi.

Türk Ajansı Kıbrıs'ın haberine göre, KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Başpiskopos Hrisostomos'un, KKTC'ye geçerek alışveriş yapan, seyahatleri için Ercan Havalimanı'nı kullanmayı tercih eden Kıbrıslı Rumları, "ulusal ve dini değerleri erozyona uğramış kesimler" olarak nitelendirmesinin, Orta Çağ zihniyetini ve yaklaşımını yansıttığına işaret edildi.

Açıklamada, Hrisostomos'un sözlerinin, Rum Ortodoks Kilisesinin ırkçı, ilkel ve hoşgörüden uzak anlayışında küçük de olsa iyileşme olmadığını en açık şekilde gözler önüne serdiği belirtildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Bu adada iki halk arasında güven ortamını oluşturacak en önemli unsur, iki tarafın özellikle ticaret ekonomi ve turizm konularında daha fazla ilişki içerisine girmesi ve iş birliği yapmasıdır. Bu noktada Kıbrıs Rum yönetimine bir kez daha çağrı yapmak istiyoruz, iki taraf arasında zaten var olan güven eksikliğini daha da geriye götüren bu açıklamaları kınayıp, iki halkı birbirinden uzaklaştıran açıklamalar yerine barışçıl ve iş birliğinin önemini vurgulayan mesajı, Kıbrıs Rum toplumuna veriniz. İki taraf arasındaki geçişlerin karşılıklı olarak artması, ekonomi ve ticaret konularındaki ilişkilerin ve aktivitelerin kapsamının genişlemesi ve serbestleştirilmesi; yaratacağı ekonomik karşılıklı bağımlılık nedeniyle bu adada asıl ihtiyacımız olan şeydir."

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?