banner39

Rum işadamından AB'ye 'şike' teklifi

Fotos Fotiadis, "KKTC ile müzekereleri terk edelim. AB'ye petrol ve doğalgazı birlikte kullanmayı teklif edelim" dedi

Kıbrıs 03.08.2011, 07:48 03.08.2011, 08:02
Rum işadamından AB'ye 'şike' teklifi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kıbrıs Rum kesiminin önde gelen işadamlarından Fotos Fotiadis, Kıbrıs Rum halkına, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde sürdürülen müzakerelerin terk edilmesi için seferberlik çağrısı yaptı.

Düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 19-20 Temmuz'da KKTC ziyareti sırasında söylediklerinin, Rum yönetiminin müzakereleri terk etmesi için ''altın fırsat'' olduğu iddiasında bulunan Rum işadamı Fotiadis, Kıbrıs sorununun çözümünün Avrupa müktesebatının uygulanması ile sağlanabileceğini öne sürdü ve bu konuda Avrupa Birliği'nden (AB) destek istenmesi gerektiğini, bunun yolunun ise AB'ye petrol ve doğalgaz yataklarından müşterek faydalanmayı önermek olduğunu savundu.

ŞİKE TEKLİF ETTİ!

Fotiadis, bunun için de AB içerisindeki güçlü ülkelerden müttefikler edinmeleri gerektiğini ifade ederek, ''Onlara AB'nin tamamen ihtiyaç duyduğu devasa petrol ve doğalgaz yataklarımızdan müşterek faydalanma önerip karşılığında Kıbrıs sorununun çözümü olarak Avrupa müktesebatının uygulanmasına dinamik destek vermelerini istemeliyiz. Ancak güçlü müttefiklerimiz olursa adalete erebiliriz'' dedi.

Fotiadis, şu iddialarda bulundu:

''Karşı karşıya bulunduğumuz tehlikeler çok büyüktür. Düşmanımızın kendi avlumuzda yüzümüze karşı açıkça niyetlerini, planlarını ve taleplerini söylemesi korkunçtur. 

Şu anda vatan açısından içerisine düştüğümüz en büyük tehlike, bizi hiçbir yere götürmeyen sözde Kıbrıs içi müzakerelerdir. Bunca yıl sonra bizi kötüden daha kötüye sürüklediler ve matematiksel gerçeklikle, uçuruma doğru gidiyoruz. Erdoğan'ın bize sunduğu fırsatı, bizi felakete götüren bu tehlikeli patikaya son vermek için her şekilde kullanmalıyız.

'SEFERBERLİK' ÇAĞRISI

Vatanımızı kurtarmak için bir seferberlik başlatmalıyız. Bugün vardığımız noktada tek ümidimiz müzakerelerin kesilmesidir. Avrupa Birliği, Türkiye'nin zayıf noktası görünüyor ve Kıbrıs sorununun orada konuşulmasını hiçbir şekilde istemiyorlar çünkü bizim gücümüz onların zafiyetidir. Bu nedenle sahip olduğumuz bu ilişkiyi değerlendirmeliyiz. Küçük Kıbrıs olarak şu anda 500 milyonluk Avrupa'nın Almanya, Fransa ve İtalya ile aynı eşit haklara sahip üyesi olmamız Tanrı'nın lütfudur. Bunu idrak etmiş gibi görünmüyoruz. AB üyesi olma konumumuzu değerlendirmeli ve şu anda battığımız suda, burnumuzu suyun üzerinde tutabilmek için haklarımızı talep etmeliyiz.''

AB'nin serbest dolaşım, yerleşim ve mülk edinme hakkıyla ilgili müktesebatının uygulanmasının ''geri dönüş'' yolunu açacağını öne süren Fotiadis, daha önceki bütün Rum hükümetlerinin halka söz verdiği gibi 200 bin Rumun ancak bu şekilde evine ve malına geri dönebileceğini ileri sürdü.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?