banner39

Rum Kesimi kumarla kalkınacakmış

Rum lider, ekonomik krizden çıkmak amacıyla kumarhane kurulması için yasa tasarısının olgunlaştırılacağını söyledi

Kıbrıs 31.03.2013, 15:21 31.03.2013, 15:27
Rum Kesimi kumarla kalkınacakmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ekonominin ayağa kaldırılması için tedbirler paketi hazırladıklarını ve 3 ile 6 aya kadar hayata geçirileceğini ifade etti. Anastasiadis, tedbirlerin temel ekseninin, "kalkınma, yabancı yatırımların cesaretlendirilmesi ve kırılgan nüfusun korunması ile desteklenmesi" olduğunu belirtti.

Öngörülen tedbirlerin içeriklerine de değinen Anastasiadis, maaş kesintileri ile kamu çalışanlarının işten çıkarılmasının söz konusu olmadığını, Troyka ile müzakerelerde bu konuların gündemde bulunmadığını da ifade etti.

EKONOMİK TEDBİRLER

Ekonomik tedbirler çerçevesinde ilk olarak Şehir ve Planlama Dairesi ile tüm ilgili birimlerin, askıda olan kalkınma çalışmalarına 30 gün içerisinde izin vermeye çağrılacağını söyleyen Anastasiadis, ikinci olarak vergi muafiyetleri anlamına gelen kârların yeniden yatırımına yönelik daimi tedbir alınacağını ve kumarhane kurulması için yasa tasarısının olgunlaştırılacağını belirtti.

MAAŞ KESİNTİSİ VE İŞTEN ÇIKARMA YOK

Anastsiadis, 2015 yılına kadar maaşlardan kesinti yapılması veya işten çıkarma gibi yeni koşulların olmasının söz konusu olmadığını da kaydetti.

Üstlendikleri yükümlülükleri harfi harfine yerine getirmeleri ve planladıkları tedbirleri hayata geçirmeleri durumunda durumun çok daha farklı olacağına vurgu yapan Rum lider, bundan sonraki ayların kendiler için daha çetin geçeceğini aktardı.

Troyka'nın maaşlardan yüzde 15-20 civarında kesinti yapılmasını, ayrıca memur sayısının 15 bin azaltılmasını istediğine ilişkin bilgilerin sorulması üzerine Anastasiadis, bu konuların masada bulunmadığını, kamudaki memur sayısının azaltılmasının ise her 4 emekli karşılığında bir kişinin işe alınması disipliniyle olacağını, bunun nasıl uygulanacağının daha sonra görüleceğini ifade etti.

Kamu hizmetlerinde değişikliklerin olacağını ancak bunların temelinde disiplin konularının bulunacağını söyleyen Anastasiadis, ileriye götürülecek değişiklikler arasında her bakanlıkta Sayıştaylığın uyarılarının gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini denetleyecek bir komite kurulmasının da bulunduğunu ifade etti.

YABANCI YATIRIMLAR KONUSU

"Son ekonomik gelişmelerden dolayı yabancıların Kıbrıs'a sırtını döneceğine" ilişkin yorumların anımsatılması üzerine Anastasiadis, yatırımlar konusunda büyük bir ilgi bulunduğunu, bunun için de teşvik etmelerinin ve devleti daha işlevsel, finans sistemini de daha istikrarlı duruma getirmelerinin yeterli olacağını söyledi.

Anastasiadis, Çin'den yatırım konusunda büyük bir ilgi olduğunu, İsrail ile de perspektifin bulunduğunu ifade etti. Anastasiadis, İsrail'e yapacağı ziyaretin, enerji, sağlık ve teknoloji alanında işbirliğini öngördüğünü belirtti.

PORTEKİZ MODELİ ÖZELLEŞTİRME

Anastasiadis, kendilerinden talep edilen özelleştirme içerisinde Portekiz modelinin alınması konusunda düşüncelerinin bulunduğunu da söyledi.

Portekiz'de uygulanan modele değinen Anastasiadis, orada holding bir şirketin kurulduğunu ve buna telekomünikasyon, su gibi kurumların mülkiyet verilerinin dahil edildiğini, kendilerinin de bunu elektrik, telekomünikasyon, limanlar, doğalgazın bir bölümüyle yapmalarının mümkün olduğunu ifade etti.

İKİNCİ SONDAJ

Doğalgazdan gelir elde edilmesine başlanmasına yönelik bir soru üzerine Anastasiadis, 12. parselde sondaj yapan Noble Energy Şirketi'nin bu parseldeki miktarın tespit edilmesi amacıyla teyit edici sondajı (ikinci sondaj) bir an evvel gerçekleştirmesi için ikna edilmesi gerektiğini söyledi.

Anastasiadis, 6-7 Mayıs tarihlerinde İsrail'e gideceğini anımsatırken, kendisinin zaten İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile görüştüğünü de belirtti.

Doğalgaza sahip olunmasının tek başına yeterli olmadığını, bundan nasıl yararlanacağına ilişkin bir takım hareketlerin yapılması gerektiğini söyleyen Anastasiadis, ikinci tur ihaleye de bir çok şirketin ilgi gösterdiğini anımsattı.

EURO'DAN ÇIKIŞ

Güney Kıbrıs'ın Euro bölgesinden çıkışına yönelik bir soru üzerine Anastasiadis, Euro bölgesinden çıkışın birçok sıkıntıyı da beraberinde getireceğini belirtti.

Anastasiadis, Euro bölgesinden çıkılması durumunda değeri düşmüş bir para olacağını, borçların Euro olacağını, buna bağlı olarak da ödemelerin Euro yapılacağını, bunun da yükümlülüklerin çoğalacağı ve ülkenin iflas edeceği anlamına geldiğini söyledi.

"BİZİ İKİ BANKANIN KAPATILACAĞINA İLİŞKİN OLARAK TEHDİT ETTİLER"

"Meclis tarafından ret edilen mevduatlardan kesinti yapılması konusundaki ilk planın geçmesi durumunda iki bankanın (Laiki ve Kıbrıs Bankası) kurtulması söz konusu olur muydu" sorusu üzerine Anastasiadis, Laiki Bankası'nın hiçbir şeyle kurtulamayacağını, bunun daha önceden yapılması gerektiğini ifade etti.

Anastasiadis, Kıbrıs Bankası'nın ise yaşamasının mümkün olduğunu söyledi.

Euro Grubu toplantısında önlerine gelen öneriyi ret etme şanslarının bulunup bulunmadığı sorusuna karşılık ise Anastasiadis, o günkü görüşmelerin sürekli olduğunu ve sabaha kadar sürdüğünü anımsatarak, ayrılmak için kalktığında onlara "madem ki ülkem iflasa gidiyor yapacak başka bir şeyim yok." dediğini anlattı.

Anastasiadis, bunu söylemesinin ardından Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Asmussen'in kendisine Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'yi arayacağını ve kendisine bilgi vereceğini söylediğini ifade etti.şmesi talimatı vermesini istediğini ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?