Rum Yönetimi: Kimseye ihtiyacımız yok

Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, adada barış olması için ne Yunanistan, ne Türkiye, ne de İngiltere'ye ihtiyaçları olmadığını söyledi

Rum Yönetimi: Kimseye ihtiyacımız yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıslı Türklerle barış içinde yaşamak için mücadele ettiklerini söyledi. Hristofyas, "Ne Yunanistan ve Türkiye ne de üvey anne İngiltere'ye ihtiyacımız var, hiç kimseye ihtiyacımız yok." dedi.

Rum Haravgi gazetesi, Hristofyas'ın dün makamında kabul ettiği ABD'de yaşayan Rum çocuklardan oluşan bir heyete hitaben söylediklerine yer verdi.

Habere göre Hristofyas, "Kıbrıs içerisinde birliğimiz olmasa dahi, dış Rumların da yardımıyla adalete erme mücadelemizi sürdürüyoruz." ifadesini kullandı. Hristofyas, "Kıbrıs'ın işgal altındaki bölümünü kurtarmak, vatanımızı yeniden birleştirmek ve Kıbrıslı Türklerle barış içinde yaşamak için mücadele ediyoruz." dedi.

Türkiye'nin KKTC'yi kolonize ettiğini öne sürerek, "Şu anda en büyük tehlike kolonizasyon, mal gaspı ve ayrı gayrı meşru devlet kurma yönündeki yeni oldu bittilerdir." diyen Hristofyas, dost ülkelerin de yardımıyla BM'den Kıbrıs'la ilgili kararlar elde ettiklerini, bu kararların "Türkiye'nin Kıbrıs'tan çekilmeye ikna edilmesi" maksadıyla "ellerinde silah olduğunu" söyledi.

"İNGİLİZLER KIBRIS'TAN GİTTİLER AMA ÜSLERİ ZORLA DAYATIYORLAR"

Dimitris Hristofyas, garantör ülkelere de değindiği konuşmasında "Ne anavatanlar Yunanistan ve Türkiye'ye, ne de üvey anne İngiltere'ye ihtiyacımız var. İngilizler, sömürge dönemi sonrasında Kıbrıs'tan gittiler ama kalmak için gittiler. Şimdi bize, Birleşik Krallık egemen toprağı dedikleri ve devlet içinde devlet olan üsleri dayatıyorlar." ifadesini kullandı.

"Toprağımız içerisinde oldu bittiler istemiyoruz ancak şu anda önceliğimiz üsler değil, ülkemizin Türk askerinden kurtarılmasıdır." diyen Hristofyas, dış Rumların, aralarında ABD'nin de bulunduğu yabancıları ikna etmede kendilerine yardımcı olduğuna işaret etti.

"ABD'NİN TAVRINDAN MEMNUN DEĞİLİZ"

Rum lider sözlerini şöyle sürdürdü: "ABD'nin tavrından memnun değiliz çünkü ABD'nin Türkiye ile ittifakı ve menfaatleri var, bu nedenle bizi tercih etmiyor. İngilizler maalesef BM'de ve diğer uluslararası mercilerde bize hiç sempati duymamaya devam ediyor, bize yapmaları gereken şekilde yardımcı olmuyor. Biz savaşımızı, başka dost ülkelerle de veriyor ve BM'de Türkiye'nin nihayet Kıbrıs'tan çekilmeye ikna edilmesi için elimizde silah olan kararlar elde ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2012, 17:18
banner53
YORUM EKLE

banner39