Rumlar, EOKA'nın kuruluş yıldönümünü kutluyor

İngiliz idaresindeki Kıbrıs adasını Yunanistan'a bağlamak için kurulan ve çok sayıda büyük katliama yol açan EOKA'nın kuruluş yıldönğmğ kutlanıyor

Rumlar, EOKA'nın kuruluş yıldönümünü kutluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs Rumlarının Enosis (İngiltere idaresinde bulunan Kıbrıs adasının Yunanistan'a bağlanması) amacını gerçekleştirmek için kurulan EOKA'nın eylemlerine başlamasının yıldönümü Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde törenlerle kutlandı.

Lefkoşe'nin Rum kesiminde Aya Yoanni Katedrali’ndeki ayine ve merkezi cezaevi avlusundaki EOKA’cı mezarları başındaki törene, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve diğer devlet, hükümet ve askeri yetkilileri katıldı.

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos EOKA’cıların kendilerine birlik ile zafere ulaşılacağı mesajı verdiğini söylerken, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis “Bugün, kurtuluş hareketi (EOKA) kahramanları ve mücadelecilerin, o mücadeleye liderlik eden Etnarh (ulusal lider) Makarios ve General Grivas’ın onur günüdür” dedi.

Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru da yaptığı konuşmada “1 Nisan 1955 Kıbrıs tarihinin en parlak zamanıydı. Ulusal yıldönümleri bugünkü konjonktürdeki görevlerimizin öğreticisidir” ifadesini kullandı.

EOKA NEDİR?

İsmi "Ethniki Organosis Kyprion Agoniston" (Kıbrıslıların Millî Mücadele Örgütü) ifadesinin baş harflerinden oluşan örgütün temeli Yunanistan'da atıldı. 1950'li yılların başında ise Georgios Grivas liderliğinde kuruluşunu tamamladı. Örgüt, self-determinasyon (ulusların kendi geleceğini tayin etme hakkı) ilkesinden hareketle Kıbrıs'ta devlet olarak tanınmak üzere BM'ye başvurdu fakat kabul edilmedi. Neden olarak da adada iki etnik kökenden insanlar olması gösterildi.

Bunun üzerine Yunan İç Savaşı'nda Yunan komünistlere karşı mücadele eden Grivas, 1951 yılında adada gönüllüler toplayarak Yunanistan'a eğitime götürdü. 1954 yılında eğitimi alan savaşçılar ile Kıbrıs'a geri döndü. Bu milisler, gerilla tarzı eylemler yaparak adayı yöneten İngilizlere saldırdı. İlk eylem, 1955 yılının Nisan ayının ikinci günü gerçekleştirildi. Bu sebeple Enosis taraftarı Rumlar için bu tarih büyük önem arz ediyor.

Esas hedefi İngilizler olan örgüt aynı zamanda Komünist Yunanlardan oluşan AKEL örgütü ve İngiliz taraftarı Rumlara da çeşitli saldırılar düzenledi. 1958 yılından sonra ise Kıbrıs Türklerini hedef alan saldırılara başladı.

1959 yılında Türkiye, İngiltere ve Yunanistan'ın garantörlüğü ile Kıbrıs Cumhuriyeti kurulana kadar EOKA büyük oranda Kıbrıs Rumlarından destek gördü. Ancak, Kıbrıs'ın başkanı ve başpiskopos Makarios'un Türklere karşı tutumunu sert bulmayan örgüt, eylemlerini arttırdı. Bu süreçte halk desteğini kaybeden örgüt, Kıbrıs'ın bir an evvel Yunanistan'a bağlanmasını isteyen Kıbrıs Muhafız Kuvvetleri'nin desteğini aldı. Bu sebeple alk desteğini kaybeden örgütün  1971 sonrası dönemi EOKA-B diye ayrılıyor.

15 Temmuz 1974 tarihinde Yunanistan askerî cuntası lideri Dimitri İyonidas'ın emri ile Nikos Sampson liderliğinde Kıbrıs Başkanı ve Başpiskopos Makarios'u deviren Kıbrıs Muhafız Kuvvetleri adada dikta yönetimi ilan etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 20 Temmuz 1974 tarihinde başlattığı Kıbrıs Harekâtı sırasında ise EOKA dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 14:06
banner53
YORUM EKLE

banner39