banner15

Rumlar, Kıbrıs çözümüne inanmıyor

Kıbrıs sorununun çözüleceğine inanmadıklarını belirten Rumlar, Hristofyas'ın mülkiyet konusundaki önerilerine destek vermiyor.

Rumlar, Kıbrıs çözümüne inanmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kıbrıslı Rumların büyük çoğunluğunun, Kıbrıs sorununun 2011 yılı sonuna kadar çözüleceğine inanmadıkları ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın mülkiyet konusundaki önerilerine destek vermedikleri belirtildi.

Rum Simerini gazetesi adına "Insights Market Research" şirketi tarafından 27-30 Eylül tarihleri arasında 800 kişinin katılımıyla yapılan anketin sonuçlarına göre, ankete katılanların yüzde 81'i, 2011 yılı sonuna kadar bir çözüm olacağına inanmıyor.

Anket göre, "uluslararası toplumun arzuladığı gibi 2011 yılı sonuna kadar Kıbrıs sorununun çözümünün mümkün olup olmadığına inan ıyor musunuz" sorusuna katılımcıların yüzde 81'i "hayır" yanıtını verirken, "Evet" diyenler, yani çözüm olacağına inanların oranı ise yüzde 14'te kaldı. Yüzde 5'lik kesimse "bilmiyorum/cevaplamıyorum" seçeneğini kullandı.

Hristofyas'ın mülkiyet başlığına ilişkin önerilerini ne kadar bildikleri sorulan katılımcılardan yüzde 41'i "az biliyorum", yüzde 29'u "yeterince biliyorum" yüzde 30'u ise "hiç bilmiyorum" dedi. Önerileri az ve yeterince bilenlere yöneltilen, "önerileri destekliyor musunuz" sorusuna ise yüzde 68'lik bir kesim "hayır" yanıtını, yüzde 32 ise "evet" yanıtını verdi.

Anket sonuçlarına göre, ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ), komünist AKEL partisinin önüne geçerek, birinci parti oldu.

Ankete katılanların büyük çoğunluğu, Rum siyasi partilerinin Kıbrıs sorununda güttükleri politikalardan memnun olmadıklarını belirtti.

2012 yılında Rum tarafında yapılacak başkanlık seçiminde, Rum lider Hristofyas'la DİSİ lideri Nikos Anastasiadis'in seçimlerin ikinci turuna kalması halinde, hangisine oy verecekleri sorulan katılımcıların yüzde 44'ü "Hristofyas'a", yüzde 38'i "Anastasiadis'e" oy vereceğini, yüzde 18 ise her iki adaya da oy vermeyeceğini belirtti. 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 00:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48