Rumlar tatbikatlardan şikayetçi

Rum medyası, ülkedenin tatbikatlar sebebiyle savaş alanına döndüğünü yazdı

Rumlar tatbikatlardan şikayetçi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz, İsrail ve Türk hava-deniz kuvvetlerinin aynı anda gerçekleştirdikleri tatbikatlar yüzünden Kıbrıs'ın güneyinin ve sözde Rumların Mübhasır Ekonomik Bölgeleri'ndeki (MEB) bazı yerlerin dün savaşa alanına döndüğü iddia edildi.

Rum Simerini gazetesi "MEB'de Türk Oyunları" başlıklı haberinde, aynı sahnenin bugün de yaşanacağını, bununla birlikte üç ülkenin tatbikatlarının bugün tamamlanmasının beklendiğini yazdı.

Haberde, İsrail kuvvetlerinin bölgede bulunmasının, Türklerin yasadışı olarak gerçekleştirildiği iddia edilen hava-deniz tatbikatına cevap niteliği taşıdığı ileri sürülürken; İngilizlerin de yakınlarda bulunduğu ifade edildi.

Gazeteye göre, Türkiye'nin bölgedeki tatbikatıyla ilgili açıklamada bulunan Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Rum Yönetiminin konuyla ilgili uluslararası girişimlerde bulunduğunu ve Türklerin tavrını şikâyet ettiğini söyledi.

Rum siyasi güçlerinin de Türklerin bölgedeki tatbikatını kınadığını yazan gazete, partiler ve siyasi güçlerin Rum hükümetini, AB kurumsal organlarının konuya hemen ve kararlı bir şekilde tepkide bulunmalarını talep etmeye çağırdığını belirtti.

Gazeteye göre Savunma Bakanı İliadis, Türkiye'nin tatbikat yapacağını açıkladığı bölgenin MEB'de (Münhasır Ekonomik Bölge) bulunan 2, 3, 8, 9 ve 12'inci parsellerden bazı bölümleri kapsadığını ileri sürdü.

Bu arada Türklerin bölgedeki faaliyetlerinin Hükümeti Sözcüsü Stefanos Stefanu tarafından da kınandığını yazan gazete, Stefanu'nun konuyla ilgili BM nezdinde girişimlerde bulunduğuna ilişkin açıklamasına yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 15:49
banner53
YORUM EKLE

banner39