banner39

Rumlar yeniden sokağa döküldü

Rum Meclisi, 23 yeni yasa onayladı; Rumlar yeniden sokağa döküldü

Kıbrıs 13.12.2012, 14:37 13.12.2012, 14:37
Rumlar yeniden sokağa döküldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rum Meclisi, Troyka ile varılan ilke anlaşması çerçevesinde dün 23 memorandum yasasını onayladı. Güney Kıbrıs'tan çeşitli kesimler Rum Meclis binası önünde toplanarak protesto gösterilerinde bulundu, protestolar sırasında gerilimli anlar yaşandı, olaylar çıktı.

Rum Meclisi dün ülkedeki her kesimi etkileyecek 23 yasa tasarısını onayladı. Meclisten geçen yasalar, kamu sektörü, emeklilik maaşları, özel sektörde çalışanlar, kamu çalışma saatleri, akaryakıt tüketim vergisi gibi her türlü alanı kapsıyor.

Bunların yanında orta vadeli mali çerçeve; kamu borcunun yönetilmesi ve kara para aklamayla mücadele konusunda da yasa tasarılarının oylamaya sunulduğunu mecliste, ek maddelerin onaylanması durumunda, çocuk ödeneğiyle öğrenci burslarının azaltılması ve annelik ödeneğinin kaldırılması gibi sosyal yardımlar da kaldırılacak.

Bu duruma tepki gösteren Rum halkı hemen hemen her gün sokaklara dökülüyor. Troyka ile Rum hükümeti arasındaki memoranduma karşı gelen halk bugün de ülkede yaşananlara karşı eylem yaptı. Sabah 09:00'da meclis binası önünde toplannan anneler, babalar ve çocukların annelik ödeneğinin kaldırılmasıyla çocuk ödeneği ve öğrenci burslarında azaltmalara gidilmesini protesto etti.

Meclis binasına girmeye çalışan protestocular, polis barikatıyla karşı karşıya geldi. Bazı protestocular da toprak saksıları kırarak polislere ve cam levhalarla saldırdı.

banner53
Yorumlar (0)
11
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?