banner39

Rumlara verilen kredinin ilk taksidi Mayıs'ta

AB'den Rumlara verilecek kredinin ilk taksidinni Mayıs ayının ilk yarısında ödenmesi öngörülüyor...

Kıbrıs 14.04.2013, 12:49 14.04.2013, 12:54
Rumlara verilen kredinin ilk taksidi Mayıs'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rum Maliye Bakanı Haris Gorgiyadis, Eurogrup toplantısında varılan ilke anlaşmasını, Avrupa'dan verilecek kredinin ilk taksidinin gecikme olmadan alınması ve Kıbrıs memorandumunun nihayete ermesi için çok önemli bir adım olarak niteledi.

Rum Bakan, Eurogroup toplantısı sonrasında varılan ilke anlaşmasının Euro bölgesi üye ülke parlamentolarından sorunsuz bir şekilde geçeceğine inandığını belirterek, Nisan sonuna kadar memorandumun imzalanacağına ve Mayıs ayının ilk yarısında verilecek kredinin ilk taksidinin alınacağının tahmin edildiğini ifade etti.

İrlanda'nın başkenti Dablin'den konu ile ilgili olarak açıklama yapan Rum Bakan, başka bir alternatiflerinin olmadığını aktardı. Gorgiyadis, Güney Kıbrıs'ın mali sorunlarının artık sınıra dayandığını ve Avrupa'nın destek kuruluşları dışında para sağlama kaynağının bulunmadığını vurguladı.

Rum Maliye Bakanı Haris Gorgiyadis, Avrupalıların Kıbrıs'a karşı tutumu hakkında açıklamalarda bulunarak "Kıbrıs'ta çok zor bir düzeltmeye gidildiğinin anlaşıldığını" söyledi.

Gorgiyadis, Avrupa Birliği Parasal ve Mali İşler Komiseri Olli Rehn'in Kıbrıs'ın yalnız olmadığı şeklindeki açıklamaları konusunda da memnuniyetini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?