banner39

Rumlardan Türkiye'ye 1 Temmuz tehdidi

AB dönem başkanlığını 1 Temmuz’da teslim almaya hazırlanan Rum yönetimi “Türkiye iş birliği yapmazsa üyelik ihtimali zorlaşır” dedi

Kıbrıs 05.04.2012, 07:44 05.04.2012, 07:44
Rumlardan Türkiye'ye 1 Temmuz tehdidi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Erato Kozakou-Markoullis, Rumların 1 Temmuz’da başlayacak AB dönem başkanlığında Türkiye’nin işbirliği yapmaması durumunda üyelik ihtimaline zarar vereceğini söyledi. Ermenistan’a yaptığı resmi ziyaret kapsamında mevkidaşı Edvard Nalbandyan ile bir araya gelen Kozakou-Markoullis, Türkiye’nin Güney Kıbrıs dönem başkanlığı sırasında AB ile ilişkilerini dondurabileceği yönündeki açıklamalarına değindi.

Kozakou-Markoullis, “Türkiye, Avrupa Birliği tarafından, Avrupa Konseyi seviyesinde oldukça sert ve açık bir yanıt aldı. Türkiye’nin tehditleri AB dışişleri bakanları tarafından kınandı. Eğer Türkiye işbirliği yapmamayı seçerse AB üyeliği ihtimaline zarar verir. Bu bir aday ülkenin davranışı olamaz ve kesinlikle sonuçları olacaktır” dedi. Dışişleri Bakanı, Kıbrıs Türkleri ve Rumlar arasında 150’den fazla görüşme olduğunu ancak mülkler ve sınır gibi kilit konularda ilerleme gerçekleşemediğini söyledi.

Kozakou-Markoullis “Türkiye, Kıbrıslı Türkler aracılığıyla işbirliği yapmayı reddediyor. 1 Temmuz’a kadar anlaşma olmazsa bir ihtimalin Ada’nın işgal altındaki bölgesinin Türkiye’ye ilhakı olduğu tehdidinde bulunuyorlar. Kıbrıs’ın tüm liderleri çabalara devam etmekte kararlı” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?