banner39

Rus paraları Rum bankalarında esir

Avrupa bankaları, Rusların Rum bankalarındaki mevduatlarının aktarılması için hesap açmayı reddiyor...

Kıbrıs 14.04.2013, 12:00 14.04.2013, 12:00
Rus paraları Rum bankalarında esir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa bankalarının, Rus yatırımcıların Güney Kıbrıs'taki bankalarda bulunan mevduatlarının aktarılması amacıyla hesap açılması taleplerini reddettikleri, Rusların paralarının Rum bankalarında esir kaldığı bildirildi.

Yunanistan'ın saygın gazeteleri arasında yer alan Kathimerini'ni haberine göre, Güney Kıbrıs'ta Euro Grubu kararlarının uygulamaya konmasının ve sermaye dolaşımına kısıtlama getirilmesinin ardından Rum bankalarında bulunan paralarını AB'deki başka bankalardaki yeni hesaplara aktarmak için bekleyen Rus yatırımcıların "ret" cevabıyla karşılaştıklarını iddia etti.

Gazete, Malta, Lüksemburg ve İsviçre bankalarının, sermaye dolaşımına getirilen sınırlandırılmaların kaldırılmasının ardından Güney Kıbrıs'taki mevduatlarını bu bankalarda yeni hesap açarak aktarma talebinde bulunan Rusların paralarını kabul etmediğini yazdı.

Bir dönem Rus yatırımlarının bankaların büyük talebiyle karşılaştığını vurgulayan gazete, bunların, AB'nin vergi kaçakçılığı konusunda sert önlemler almasının ardından bankalar için istenmeyen yatırımlar haline geldiğini ifade etti.

Haberde ayrıca, pek çok Rus ve yabancı yatırımcının katılacağı "Global Russia Business Meeting 2013" toplantısının bugün ve yarın Limasol'da yapılacağı da hatırlatıldı.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?