banner39

Rusya'dan Güney Kıbrıs'a askeri üs

Güney Kıbrıs'a askeri bir üs kurması için Güney Kıbrıs Rum yönetiminden Rusya'ya teklif var

Kıbrıs 09.02.2015, 09:39 09.02.2015, 10:49
Rusya'dan Güney Kıbrıs'a askeri üs

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Rusya'ya Güney Kıbrıs'ta askeri hava ve deniz üssü kurmasını teklif etti. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Rusya'nın Güney Kıbrıs'a askeri hava ve deniz üssü kurmasına hazır olduklarını söyledi. 

Taraflar arasında askeri üs konusundaki resmi işbirliği anlaşmasının Anastasiadis'in 25 Şubat'ta Moskova'ya düzenleyeceği ziyaret sırasında imzalanacağı ifade ediliyor. 

Anastasiadis konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Eski bir (savunma) anlaşması bulunuyor, bunun yenilenmesi gerek. Aynı zamanda bazı ilave hizmetler farklı yollarla Almanya ve Fransa gibi başka ülkeler tarafından sağlanacak. Güney Kıbrıs ve Rusya geleneksel olarak güzel ilişkilere sahiptir, bu da değişmeyecek." ifadelerini kullandı. 

Güney Kıbrıs'ın askeri üs açıklaması, Ocak ayı sonunda Rusya'nın Kıbrıs'ta bir askeri üs kurmayı düşündüğü konusunda açıklama yapmasının ardından geldi. 

Güney Kıbrıs, 28 Avrupa Birliği üyesinden biri. Avrupa Birliği ülkeleri geçtiğimiz yıldan bu yana Ukrayna krizinden dolayı Rusya'ya yaptırım uyguluyor. AB'nin yaptırımlara hala devam ettiği bir zamanda, bir AB üyesinin Rusya ile askeri üs anlaşması imzalamasının nasıl bir tepkiye neden olacağı ise henüz bilinmiyor. 

Anastasiadis yaptırımlar konusunda yaptığı açıklamada, "Biz Rusya ve Avrupa Birliği'nin ilişkilerinin daha fazla bozulmasından kaçınmak istiyoruz." ifadelerini kullanıyor. Bu yüzden Güney Kıbrıs'la Rusya arasında imzalanacak bir askeri anlaşmanın AB'ya açılan bir 'kırmızı bayrak' olacağı ifade ediliyor. 

Rusya'nın Güney Kıbrıs'ta askeri üs kurması beklenen muhtemel bölgeler;

 

NATO'NUN ASKERİ LİMANINA KOMŞU

Global Post'un haberinde ise "Rus donanmasının kullanacağı Limasol limanı, NATO operasyonları için kullanılan ve ayrıca NATO'nun elektronik gözlem sistemleriyle dolu  İngiliz hava üssü Akrotiri'ye komşu" olan bir noktada bulunuyor. 

Rus Vedomosti gazetesi, Güney Kıbrıs'taki liman ve havaalanından, şu an BM'nin Lübnan misyonuna bağlı Fransız helikopterleri ve Alman gemilerinin de  lojistik destek aldığını yazdı.  Greek Reporter dergisi, Rusya'nın Kıbrıs'ta askeri üs sahibi olma arzusunu ilettiğini geçen ay yazmıştı.  

Rusya'dan son 20 yılda Kıbrıs Rum kesimine 30 milyar dolardan fazla para transfer edildiği bildiriliyor. Çok sayıda önemli Rus şirketinin hukuki merkezi de burada bulunuyor. Son dönemde Rusya'nın kara para aklamayla mücadele önlemleri ve off-shore şirketlerine yönelik kıskacı, Rusların Rum kesimiyle ilişkilerini zayıflatmaya başlamıştı. 2013'te Kıbrıs Rum bankaları batarken, mevduatların üçte birinin Ruslara ait olduğu bildirilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü