banner39

Stefan Füle KKTC'de

Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Kıbrıs'ta Rum ve Türk taraflarla görüşmelerde bulundu

Kıbrıs 20.06.2012, 16:28 20.06.2012, 17:14
Stefan Füle KKTC'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bazı temaslarda bulunmak için Kıbrıs Türk tarafında bulunan Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'yi kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı'ndaki Eroğlu-Füle görüşmesinde açıklama yapılmadı ve basının sadece görüntü almasına imkan tanındı. 

Füle, dün öğleden sonra Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada ise Kıbrıs sorunu müzakerelerinin, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı döneminde devam etmesinde herhangi bir sakınca görmediğini belirtti.

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'na herkesin saygı göstermesini istedi. Füle, Kıbrıs sorununun Rumların AB dönem başkanlığını yürütebilmeleri için herhangi bir sorun teşkil etmediğini kaydetti.

Stefan Füle, özellikle Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinde ilerleme sağlanmamış olması nedeniyle endişeli olduğunu ve çözümsüzlüğün bedelinin, makul bir uzlaşmadan daha ağır olacağını söyledi. Doğalgaz konusuyla ilgili olarak ise Füle, doğalgazın, Kıbrıs sorununun tüm Kıbrıs halkının menfaatine olacak çözümü için katalizör rol oynayabileceğini kaydetti.

Füle'nin Hristofyas ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamalarda, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı için yaptığı ön hazırlıklara güvendiğini ve bu süreci dört gözle beklediğini söylediği kaydedildi.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?