banner39

Türkeş, KKTC'de Türk dünyası gençleriyle

Tuğrul Türkeş KKTC’de ‘Türk Dünyası I'nci Gençlik Forumu’nun açılış törenine katıldı

Kıbrıs 18.10.2016, 15:30 18.10.2016, 15:30
Türkeş, KKTC'de Türk dünyası gençleriyle

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Birliği Dayanışma Derneği’nin Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş himayesinde, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin desteğiyle düzenlediği Türk Dünyası 1. Gençlik Forumu bugün KKTC’de Girne’de gerçekleşti.

TC Başbakan Yardımcısı, Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş, KKTC’de Türk Dünyası’ndan gelen gençlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, bilgi çağı olan 21. yüzyılda, Türk Dünyası gençlerinin çağın gerektirdiği bilgi ve donanıma ulaştırılması gerektiğini kaydetti. Türk dünyasının ortak bir gelecek oluşturması için Türk devletleri arasında oluşturulacak gönül birliklerinin büyük önem taşıdığını belirten Türkeş, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman Türk Devletlerinin yanında olmaya devam edeceğini kaydetti.

TÜRKEŞ “TÜRK DÜNYASI GENÇLERİNİN ÇAĞIN GEREKTİRDİĞİ BİLGİ VE DONANIMA ULAŞTIRILMASI GEREKİYOR”

Başbakan Yardımcısı, Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş de konuşmasında, KKTC’de Türk Dünyası’ndan gelen gençlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, bilgi çağı olan 21. yüzyılda, Türk Dünyası gençlerinin çağın gerektirdiği bilgi ve donanıma ulaştırılması gerektiğini kaydetti. 21. yüzyılda bölgesel ve küresel gelişmelerin hızlı bir seyir izlediğini söyleyen Türkeş, Türk Dünyası gençlerinin, 21 yüzyılın gelişmelerini iyi gözlemleyerek, sorunlara çözüm üretme kapasitesine ulaşmasının önemine vurgu yaptı. Türklüğün, ırkçılık olmadığını, tarih boyunca var olan belli bir yurtta yaşayan ortak geçmişi beraber yaşama iradesi olan aynı dili konuşan ve ortak bir gelecek hedefiyle heyecanlanan bir milletin ismi olduğunu ifade eden Türkeş, bugün bu bölgeyi dağıtmak isteyen küresel güçlerin ırkçı temelli girişimlerde bulunmasının bir 21’inci yüzyıl ayıbı olduğunu kaydetti.
Türkçenin dünyada en yaygın 5. dil olduğunu da belirten Türkeş, Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan yanında, 30 milyon Türk yaşayan Rusya Federasyonu, 25 milyon Türk nüfusu olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin de bulunduğunu söyledi. Türk dünyasının güçlü ve zayıf noktalarını, risklerini değerlendirerek ortak bir gelecek belirlemesi ve sorunlarla ortak mücadele vermesi gerektiğini söyleyen Türkeş, bu bakımdan ortak dilin önemli bir avantaj olduğunu söyledi.

21. yüzyıl çağını anlayamama, okuyamamanın büyük bir risk olduğunu ifade eden Türkeş, bu çağda Türk gençlerinin anlaması, bilmesi, görmesi gereken meselenin yeni bir çağda yaşadıkları olduğunu belirterek “21 yüzyıl bilgi çağıdır. Savaşları da tehditleri de dostlukları da işbirlikleri de farklıdır bunları iyi tanımanız gerekir” dedi. Türk dünyasının ortak bir gelecek oluşturması için Türk devletleri arasında oluşturulacak gönül birliklerinin büyük önem taşıdığını belirten Türkeş, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman Türk Devletlerinin yanında olmaya devam edeceğini kaydetti.

“ÇİRKİN AYAK OYUNLARI…”

Türkeş konuşmasında şunları ifade etti:

“Türk Dünyası gençlerini sorunları neler? Hangi alanlarda işlerliğini öncelikle sağlayabiliriz? Türk Dünyası geleceğinin liderlerini nasıl yetiştirebiliriz? Birlikte ekip çalışmasıyla ortak vizyon oluşturabilmeleri için onlara hangi becerilileri kazandırabiliriz? 21 yüzyılın bilgi çağı olduğunu unutmadan gençlerimizi teknoloji alanında inovatif çalışmalara nasıl yönlendirebiliriz? Akademik, kültür, spor, ekonomi ve bunun gibi alanlarda işbirliğini nasıl daha fazla artırabiliriz? Üzerinde derinliğine düşünülmeli, çalışılması gereken soru ve sorunların çalıştayın ana konusunu oluşturduğunu görmekten büyük memnunluk duyuyorum.

Yıllardır Kıbrıs Türk Gençleri uluslararası platformda becerilerini göstermeye, spor müsabakalarına katılmalarına ‘medeni dünya’ izin vermemektedir. Bu ayıbı da kendilerine yakıştırıyorlar, bana göre de çok yakışıyor. Bir gencin diğer ülkelerdeki yaşıtlarıyla spor yapması Kıbrıs sorunun çözümüne nasıl bir zararı olabilir? Nasıl değerlendiriyorlar? Yani bir taraftan diplomatik meselelerde konuşulması, müzakerelerde halledilmesi gereken konular varken bir taraftan da temel insani noktalarda izolasyonlar, tahditler, kısıtlamalar ve çirkin ayak oyunları. Sen KKTC olarak gel Rum tarafında spor kulübü gibi görün sana ancak oradan izin vereyim de müsabaka yap.

Neticede bu genç başardı mı KKTC’nin başarısı olacak, senin kulübünde olsa ne olacak bilmem nerde olsa ne olacak? Bu kafaların değişmesi gerekir ve bu kafaları değiştirecek olanlar da sizlersiniz. İnşallah bundan sonraki siyasi nesil bunların üzerinde çalışacak. Bunları size bırakmamayı umuyoruz yani yeni nesle bu işleri bitirip daha temiz, huzurlu, güzel bir Türk Dünyasında hayatınızı sürdürmenizi, gelişim, refah ve yeni nesillerin mutluluğu için çalışmanın daha doğru olacağını düşünüyorum ama olmadığı takdirde de bunların takipçisi olacağınızı da biliyor, güveniyorum.”

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş KKTC’deki temasları çerçevesinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber ve KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün tarafında da kabul edilecek, daha sonra akşama saatlerinden KKTC’den ayrılacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü