banner15

Türkiye'ye karşı 4 bayrak

Kıbrıs Rum yönetimi, Akdeniz'deki doğalgaza tek başına el koymak için başlayacağı sondaj çalışmalarında, Türkiye'ye karşı İsrail, ABD, AB ve Rum bayrakları kullanacak

Türkiye'ye karşı 4 bayrak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kıbrıs Rum yönetimi, KKTC ve Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgeleriyle haklarını yok sayarak doğu Akdeniz'de tespit edilen milyarlarca metreküplük doğalgaza tek başına el koymak için başlayacağı sondaj çalışmalarında Türkiye'ye karşı 4 bayraklı savunma planı hazırladı.

Hürriyet'in haberine göre, buna göre, sondaj yapacak platforma İsrail, ABD, AB ve Rum bayrağı çekilerek, Türkiye'ye 'müdahale edersen karşında bu güçleri bulursun' mesajı verilecek.

Rum yönetimi Ticaret ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu önceki gün Kıbrıs adasının güneyinde 'Afrodit' adı verilen parselde Ekim ayında sondaj yapacak Amerikan-İsrail sermayeli ve ABD merkezli Noble Energy şirketi ile son hazırlıkları ele aldı. Toplantının ardından basına konuşan Rum Bakan, Türkiye'nin muhtemel müdahalesi sorusuyla sıkça karşılaştığını belirterek, ülkesinin her türlü uluslararası anlaşma imzalamaya yetkili olduğunu savundu ve "Biz Ekim'de sondaja başlayacağız. Türkiye Kıbrıs sorununun çözümüne izin vererek olumlu adım atabilir" dedi.

KKTC tek taraflı anlaşmalar yaparak doğu Akdeniz'de doğalgaz sondajına hazırlanan Kıbrıs Rum yönetimine ültimatom vererek, "Faaliyetlerinize askıya almazsanız, biz de anlaşmalar yapar aynı bölgede sondaja başlarız" uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 07:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 8 yıl Önce

ee biz niye bunlara elektrik satıyoruz o halde...

banner39

banner36

banner37

banner35