banner39

Üç ülke G. Kıbrıs'ta Türkiye'ye karşı ittifakı kurdu

Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanları Güney Kıbrıs'ta bir araya geldi. Toplantının ardından Türkiye'ye karşı bir açıklama yayınlandı: "Türkiye Doğu Akdeniz'de sismik araştırmalarına son versin'

Kıbrıs 29.10.2014, 16:24 29.10.2014, 16:40
Üç ülke G. Kıbrıs'ta Türkiye'ye karşı ittifakı kurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kıbrıs Rum tarafında bugün, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis bir araya geldi. Üçlü gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Türkiye'ye karşı bir bildirge yayınladı. 

Rum, Yunan ve Mısır Dışişleri bakanları Yoannis Kasulidis, Evangelos Venizelos ve Semih Şükrü Türkiye’den, Doğu Akdeniz’deki sismik araştırmalarına son vermesini ve gelecekte bu tür faaliyetlerde bulunmamasını istedi.

Rum radyosunun haberine göre Rum, Yunan ve Mısır Dışişleri bakanları, bugün, Rum tarafında gerçekleşen görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek bölgedeki bütün ülkelerden Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki ve kıta sahanlığındaki egemenlik hak ve yetkilerine "saygı göstermelerini" istedi.

Basın toplantısında konuşan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis bugünkü toplantıda mevkidaşlarına, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleriyle ilgili bilgi verdiğini ve "keyfi ve tek taraflı faaliyetlerin halen ciddi tahriklere sahne olan Doğu Akdeniz’deki güvenliği ve istikrarı daha da erozyona uğrattığı" konusunda görüş birliğine vardıklarını anlattı.

İŞBİRLİĞİMİZ BÖLGEDEKİ KİMSENİN ALEYHİNE DEĞİL, SALDIRGANLIK ROLÜ YOK

Kasulidis, Yunanistan ve Mısır’la aralarındaki işbirliğinin "bölgedeki hiçbir ülkenin aleyhine olmadığını aksine, bölgesel diyalog örneği olarak işleyip bölgedeki barış ve istikrara katkı koyabileceğini" iddia etti. Rum Dışişleri Bakanı Yunan ve Mısırlı dışileri bakanlarıyla, aralarındaki diyaloğu, uluslararası örgüt ve konferanslarla sıkı işbirliği de dahil bütün düzeylere genişletme kararı aldıklarını da açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos "üçlü işbirliklerinin saldırganlık rolü olmadığını" iddia etti. Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerinin uluslararası hukuka ve deniz hukukuna hakaret demek olduğunu ve derhal sonlanması gerektiğini ileri sürdü. Venizelos Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine son vermesinin Kıbrıs müzakerelerinin devamına ve Türkiye’nin AB üyelik sürecine yardımcı olacağını da öne sürdü.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi’nin 8 Kasım’da Kahire’de gerçekleşecek görüşmesinin hazırlıklarını yapmak üzere bir araya gelen Rum, Yunan ve Mısır Dışişleri Bakanları, bugün, turizmle ilgili bir de anlaşma imzaladı.

Anlaşma üç ülke arasında deniz bağlantısı kurulmasını da kapsıyor.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü bu sabah Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşerek ülkesinin Güney Kıbrıs ile ilişkilerini daha da geliştirme arzusunu iletti. 

banner53
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?