banner39

banner35

Efsane yeniden üretilecek

Rusya, Renault’nun Rusya’daki tüm varlıklarının Rus devletine devredildiğinin duyurulmasının ardından Sovyet döneminin efsanevi otomobili Moskviç'i yeniden üretmeyi planlıyor.

Genel 17.05.2022, 16:56
Efsane yeniden üretilecek

Fransız otomotiv şirketi Renault’nun Rusya’daki tüm varlıklarının Rus devletine devredildiğinin duyurulmasının ardından Sovyet döneminin ünlü otomobil markası Moskviç sürpriz bir dönüş yapmaya hazırlanıyor.

Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin Renault'nun başkentteki araba fabrikasının "uzun ve şanlı bir geçmişi" geçmişi olduğunu belirtti ve tesisi kamulaştıracaklarını açıkladı. 

Blogunda "Yabancı sahipleri Moskova Renault fabrikasını kapatma kararı aldı. Buna hakları var ama biz binlerce işçinin işsiz kalmasına göz yumamayız" diye yazan Sobyanin, fabrikayı Moskviç marka binek otomobili üretimi için uygun hale getireceklerini bildirdi.

Tesiste en son 20 yıl kadar önce Moskviç otomobillerin üretimi yapılmıştı.

Moskviç nedir?

Moskviç "Moskovalı" anlamına geliyor. İlk defa Sovyetler Birliği'nde üretilen ve dayanıklı, ucuz bir binek otomobil olarak tasarlanan araçta Rusya ve Doğu Almanya'da üretilen parçalara ağırlık verilmişti.

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra araç üreticisi özelleştirilmiş ve daha sonra iflas etmişti.

Rusya'da halen 200 bin adet Moskviç kayıtlı. Otomobillerle ilgili bilgi analizi yapan Autostat'a göre bunlardan 46 bin adeti 36 yaşından büyük.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?