banner39

Mimar Sinan köprüsü D-100 köprüsünden daha sağlam

İstanbul'da bulunan tarihi Mimar Sinan Çekmece köprüsü suyun debisine uygun inşa edilmiş, D-100 köprüsü ise suyun denize ulaşmasını engelliyor.

Genel 05.03.2023, 19:48 05.03.2023, 20:05
Mimar Sinan köprüsü D-100 köprüsünden daha sağlam

İstanbul'da sık sık yaşanan sel felaketi gündemdeki yerini koruyor. İmar, iskan, istimlak ve ıslah çalışmaları bağlamında değerlendirilen sel felaketinde gözden kaçırılan bir noktayı ise ortaya koymak gerekiyor. Modern zamanlarda yapılan binalar, gerçekleştirilen mimari projeler ve tabiatın gözardı edilmesi büyük bir felakete sebep oldu. Ama yüzyıllar önce Mimar Sinan'ın yaptırdığı Büyükçekmece'deki köprü, açılan baraj kapaklarına rağmen suyun denize ulaşmasını engellemezken, tarihi daha onyıllara bile dayanmayan D-100 köprüsünün ise suları engellediği ortaya çıktı.

MİMAR SİNAN KÖPRÜSÜ'NÜN TARİHİ

Kanuni Sultan Süleyman, 1566 yılında Zigetvar Seferi'ne çıkarken, Büyükçekmece Gölü'nün olduğu yerden ordusunu sallarla karşıya geçirdi. Ancak, büyük bir ordunun sallarla karşıya geçirilmesi büyük güçlüklerle tamamlanabildi. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman, buraya bir köprünün yapılmasını emretti. Mimar Sinan, Kanuni'nin Mimarbaşı'sı olarak derhal emri yerine getirmeye koyuldu.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar Seferi'nde ölümü, köprünün açılışını görmesini engelledi. Oğlu Sultan 2. Selim zamanında, 1567 yılında tamamlanan köprü, çevresinde yer alan, yine Mimar Sinan eseri olan Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi ve Kurşunlu Han ile bir bütün oluşturdu. 636 metre, 4 ayrı bölüm ve 28 kemerli olarak inşa edilen köprü, sadece yaya trafiğine açıktır. Bir başka özelliği de 4 ayrı köprünün birleşmesiyle meydana getirilmesidir.

MİMAR SİNAN, SUYUN DEBİSİNİ HESAPLADI

Mimar Sinan'ın eseri olarak 442 yıldır ayakta olan köprü, gölün denize açıldığı yerde bulunduğu için, ciddi matematik hesaplarını da gerektiriyor. Zira, yağmurlu mevsimlerde, suyun debisi yükseldiği için taşkınlara sebebiyet verebiliyor. Usta Mimar, 16.yy.da bu hesapları yaparak köprüyü selden etkilenmeyecek, taşan suyun denize ulaşmasını engellemeyecek bir şekilde inşa etmiş. Hatta, bu 4 köprünün birleştikleri yerlerde selden etkilenmemesi için sel yaranlar yapılmıştır.Dünkü selde, Büyükçekmece Barajı'nın taşma tehlikesine karşı baraj kapaklarını açılması, Mimar Sinan'ın eseri ile modern köprüleri mukayese etme şansı verdi. Sonuçlar gerçekten ilginçti, zira Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nden takılmadan geçen sular, D-100 köprüsünde engelle karşılaştı ve denize ulaşamadı. Bunun sonucunda da Büyükçekmece'nin bazı mahallelerini su bastı. Uydu görüntülerinde de üstte Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nü, altta ise D-100 köprüsünü görüyoruz.

D-100 KÖPRÜSÜ SUYU ENGELLİYOR

Konu ile ilgili olarak NTV'ye açıklamalarda bulunan dönemin Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Özsayın ise şunları söylüyor:

"Baraj kapaklarını sabahtan doğal olarak açmak zorunda kaldılar, yüksek debide su geliyor. Fakat aradaki ufak göletten E-5'in kestiği bir güzergah var. Buradan denize ulaşım rahat olmadığı için bir şişme oluyor. Bu nedenle yağmur suyu kanalları doluyor ve bu kanallardan kente su gidiyor. Yıpranmış ve atıl durumdaki E-5 köprüsü ve kemerleri var. Bu, denize ulaşımı engelliyor eğer bu kaldırılsaydı sıkıntı yaşanmazdı. Birtakım setler oluşturarak minimize etmeye çalışıyoruz.

Şu anda sadece iki sokakta 10-15 cm yüksekliğinde su var. Su bodrumları doldurdu. Diğer bölgelere nazaran burada afet var denemez. Fakat baraj kapakları sürekli açık kalır, yağmur da devam ederse bu tehlike artacaktır.

Ortada atıl kalan, iptal edilen bir köprü var. Büyük temelleri, suyun denize ulaşımını engelliyor. Zaten betonarmesi ömrünü tamamlamış, yıllardır burada duruyor. E-5 köprüsüyle setler arasındaki su yükselme gösteriyor. Gidiş gelişin ortasında atıl kalan bir bölüm var.

Eski yapılan köprünün -Mimar Sinan Köprüsü'nün- su debisi hasaplanmış, suyun denize ulaşımı sağlanmış ama yeni yapılan E-5 ve D-100 köprüsünde hiç dengelenmemiş. Eski köprü örnek alınsaydı bu sıkıntı asla yaşanmazdı."

Yorumlar (4)
bilgehan kaya 14 yıl önce
teknolojilerinin eski mimarilerden daha iyi olduğunu düşünen ama düşünme ve araştırma yetileri kısıtlanmış mimarlar ve mühendisler düşünsünler...Nerede hata yaptık?
Ahmet Hasan 14 yıl önce
Günümüzde, mimarlık ve inşaat mühendisliği mesleklerinin yetki ve sorumluluk alanları birbirinden ayrılmıştır.
Kısaca sanat yapıları adı verilen, barajlar, köprüler, tüneller ve kuleler inşaat mühendisliğinin yetki alanına girmektedir.
Mimarların yetki ve sorumluluk alanları ise, insanlar için sağlıklı ve konforlu yaşam alanlarının ve mekanların tasarlanmasıdır ( Herkesin anlayacağı bir dil ile söyleyecek olursak, özet ile, içinde insanların yaşayacağı yapılar ve evlerdir.) Bu yapıların dahi statik hesapları ( Beton- Demir hesapları ) yine inşaat mühendisleri tarafından yapılır.
Günümüzden yaklaşık 50 yıl öncesine kadar bu branşlaşma yapılmamış olduğu için mimarların ve inşaat mühendislerinin sorumluluk alanları içiçe idi. Haberden ve yorumlardan anladığım kadarı ile bu ayrımın farkında olan kardeşlerimizin sayısı oldukça azınlıkta kalıyor.
Özellikle bu haberi okuyan genç kardeşlerimize bir bilgi notu olarak bu yorumu göderiyorum. Herkese iyi günler dilerim.
Ayten Erbilek 14 yıl önce
Mimar Sinan'ın bir Ermeni devşirmesi olduğunu bilir miydiniz? Tıpkı Balyanlar gibi o da sanatın en iyi ustalarından..
Recai Cingöz 14 yıl önce
Koca Mimar 7 bilinmeyenli denklem çözüyordu. Maneviyatı tamdı. Ufku da ona göre açıktı. Şimdikilerin ufkunu yeşil dolarlar kaplamış. yolu nasıl uzatırlar, faturayı nasıl şişirirler, malzemeden nasıl çalarlar.... düşünecek ne kadar çok şeyleri var! Ufuksuz, sığ düşünceli, paraya endeksli bir kafa yapısı. Rahmetli Turgut Cansever'den sonra kaç tane adam gibi adam mimarımız var? Dünya çapında ün yapmış, projeler üretmiş kaç kişi var?
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?