banner39

10.06.2013, 16:32

Kudüs'te boydan boya Yeşil Hat çizmek

Kudüs şehrinin içinden geçen yeşil bir hat vardır.

Bu hat sadece haritalarda bulunur, daha çok da İsrail Devleti ya da Yahudi kuruluşları tarafından basılmayan haritalarda. Ama bu hat mevcuttur ve 4 Haziran 1967'de İsrail ve Batı Şeria arasındaki uluslararası sınırın bir kısmını gösterir.

Bu hat resmi İsrail ve destekçilerinin, şimdi şehirde bir asır önce olduğunun 100 katı büyüklükte bir belediye devi meydana getirerek, Filistinlileri mahallelerinden ve evlerinden kovarak  silmek için sözlü ve fiili olarak hiç de azımsanmayacak güçleri dahilinde her şeyi yapmalarına rağmen mevcuttur.

5 Haziran, İsrail'in Kudüs ve Batı Şeria'yı Ürdün ordusundan aldığı 1967'deki Altı Gün Savaşı'nın açılış salvolarının yıl dönümüdür. Bu güne çoğu İsrailli ve Diaspora Yahudisi tarafından kutsal şehrimizin mucizevi kurtarılışının başlangıcı olarak bakılır. Küçük bir İsrailli ve Diaspora eylemci grubunun, hiçbir hükümet aldatmacasının bir sınır olduğu ve bunun sonsuza dek Bölünmez olduğu ilan edilen şehrin kalbinden geçtiği gerçeğini değiştiremeyeceğini dünyaya hatırlatmak için bu günü seçmeleri de bu yüzdendir.

İşgal karşıtı ortak girişim All That's Left, boya ve fırçaları aldı, bunları yere bıraktı ve haritalarda olduğu ve siyasi realite olması gerektiği üzere aslına uygun olarak boyalarla yeşil bir hat çizdi. Herhalde iyi vatandaşlar oldukları için doğrudan yeri boyamak yerine bunlar karton parçalarının üzerini boyadılar.  Boyadıkça da yoldan geçenlerle temasa geçtiler.

Eylemci A. Daniel Roth, boyamayı yaparken "Bazıları boyama işine dahil oldu, bazıları da 'Kudüs sadece Yahudilerindir!' diye bağırdı" tweetini attı, daha sonraki tweeti de şöyleydi: "Dindar Yahudi kadın, aşırılığın bir problem olduğunu kabul ediyor ama bunun sebebinin işgal olduğunu kabullenmeyecektir. Şimdi polis bizim yazdıklarımızı okuyor ve boyadığımız yeşil hat konusunda sorular soruyor."

Eylemci Emily Schaeffer de şöyle açıklamada bulundu: "Sıradan bir İsrailli ya da İsrail'i ziyaret eden kişinin, Yeşil Hat'tın diğer tarafında olan işgal ve baskıları fark etmeksizin günlük hayat sürebilmesi benim için rahatsız edicidir. Bu, hat tam anlamıyla ve kavramsal olarak silinmiş olduğu için böyledir."

Ve hiç kuşkusuz uluslararası sınır Yeşil Hat'tı, Batı Şeria'nın yukarıdan aşağıya pek çok yerinde yerleşim inşaatları, sadece İsraillilerin kullanabilecekleri yollar ve arazileri gasp eden Güvenlik Bariyeri yoluyla İsrail sildi. Eylemciler, Kudüs kaldırımlarını yeşil boyayla boyama şeklindeki basit eylemin gayesinin, sadece Kudüs'te değil, işgalin başlangıcının yıl dönümünde işgalin tamamına dikkat çekmek olduğunu söylüyorlar.

İşgalin en kolay Kudüs'te inkar edildiği, su götürmez. İsrailli Yahudiler ve Diaspora Yahudileri, Batı Şeria'nın ne olduğunu ve nerede olduğunu bilirler. Onlar, İsrail'in o topraklardaki yerleşimlerini destekleyebilirler ama bunun askeri işgalden başka bir şey olduğuna dair kendilerini kandıramazlar, en azından şimdilik.

Ama sıradan İsrailliler, Gilo, Pisgat Ze'ev, Ramat Eshkol ve French Hill'i yerleşim yeri olarak  düşünmeye uzun süre önce son verdiler. Bunlar güzel mahallelerdir. Çocukların beton binaların arkasında tepelik alanlarda koşturabilecekleri, yaşanacak hoş mekanlar.

Amerikalı ve İsrailli Yahudiler yerleşim projeleri ve bunun yol açtığı tüm şeyleri -işgal, insan hakları ihlalleri, muhtemelen iki devletli çözüm hayaline son- desteklemeye devam edeceklerse bu konuda dürüst olmalılar. Onların özellikle kutsal şehrimizde olmak üzere bunun gerçekte ne manaya geldiğini görmeye başlamaları gerekiyor.

Yeşil boya ve karton, bu konuda çalışmalara başlamak için iyi bir nokta.

Kaynak: The Daily Beast
Dünya Bülteni için çeviren: Mehmet Şeyhoğlu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?