banner39

07.06.2013, 09:24

Kudüs'ün miracı

Miraç; İnsan aklının küle çevrildiği, ihata edemediği ebedi sırra yükseliş.

Mescid-i Aksa, kainatın varoluş sırrına açılan kapı. İlk kıble...

Kudüs, kutlu yolculuğun beşiği...

Kudüs, bu sonsuzluk yolculuğuna, kainatın efendisi, kutlu müjdecinin ayak izlerini bıraktığı, nebilerin yurdu. Hz İsa'dan, Meryem'den esintiler taşıyan vadi...

Mekke'den, Medine'den tüm evrene ulaşan muştuya yüzlerin ilk çevrildiği kutlu mekan Kudüs...

Kudüs, ne zaman düştüyse İslam aleminin kalbi de işgal altına girdi. Haçlı işgali, sadece bir şehrin ele geçirilmesinden ibaret olmadı; Müslüman iradesinin, madde ve manaya anlam veren bilincin uyuşmasını da beraberinde getirdi. Pelteleşmiş bir zihnin, atıl kalan gövdesiyle her türlü eylem gücünü yitirdiği ana karşılık gelir, işgal.

Kudüs'ü yeniden fethedecek bir Selahaddin iradesinin çıkması bilinç bulanıklığının temizlenmesiyle mümkün olabilirdi. Sadece askeri ve toplumsal bir silkinişten ibaret kalmayan bir karar anının idrak edilmesi gerekirdi. Ve öyle de oldu.

Ne hazin ve sarsıcı hal ki, Kudüs'ün düşüş yıldönümü bir Miraç Gecesi'yle çakıştı.

İnsan aklının kuşatmaktan, kavramaktan aciz kalıp gerçek özgürlüğe yükselişe kapılarının açıldığı Miraç'ta İslam ümmeti için ne hazin bir düşüş...

Kudüs'ün siyonistlerin işgaliyle sonuçlanan Altı Gün Savaşları 1967'de bugün başlamıştı. Dün gece de Miraç'ı idrak ettik.

Yarım yüzyıla yakın bir zamandır Kudüs esareti yaşıyor.

Kudüs ne stratejik değeri, ne çorak vadileri, ne kadim bir şehir olarak nostaljik sokaklarından dolayı kurtarılmayı bekliyor. Kudüs; Mekke, Medine hattından Şam'a, Bağdat'a, İstanbul'a, Buhara'ya, Kurtuba'ya, Lahor ve ötesine uzanan bir hattı birbirine bağlayan kutlu bir halka... Hakikate tanıklık eden o andan bugüne bir işaret.

Kudüs'ün işgali içlerinde bir oyuk gibi iz bırakmayanlar kendi topraklarındaki sürgünü de idrak edemezler... Tıpkı Selahaddin'i bekleyen zamanlardaki gibi âtıl ve mefluç bir koca gövdenin kalpsiz, hissiz, bilinci bulanıklaşmış görüntüsünü sergiliyoruz.

İslam aleminin Kudüs'le imtihanı, onun var olmasıyla hayattan silinmesi arasındaki ince keskin bir çizgide gerçekleşiyor.

Kudüs, tek başına ne Arap'ın, ne Acem'in, ne Türk'ün olamayacağı gibi, her türlü etnik ve coğrafi aidiyetin üstünde tüm renkleri kuşatan bir sorumluluktur. Ve bu sorumluluk karşısında hiç birimizin bigane kalamayacağı kadar da büyük bir yük yüklenmekteyiz omuzlarımıza ve daha derinde kalbimize...

Bir an ülkede, bölgede, İslam dünyasında yaşanan hengamelere, kaotik sarsıntılara bakıp Kudüs'ün neden bu halde olduğunu görelim. Yahut Kudüs'ün haline bakıp neden koca bir coğrafyanın perişan olduğunu artık idrak edelim.

Orada, Kudüs'te, Mescid-i Aksa avlusunda, Filistin'de tüm Müslümanların haysiyeti uğruna direnen Müslümanlara bir el de buradan uzatalım; bir muştu sesi salalım ki tüm evren titresin. DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ>>

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?