100. Yılında Türkiye'nin (Alternatif) sosyolojisi

TYB Akademi 9. sayısında Türkiye’de sosyolojinin gelişimini ele alıyor. Dergide aynı zamanda ölümünün 40. ylında Kermal Tahir’e dair özel bir bölüm yer alıyor

100. Yılında Türkiye'nin (Alternatif) sosyolojisi

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Bu sene üçüncü yılını tamamlayacak olan Türkiye Yazarlar Birliği’nin hakemli dil, edebiyat ve sosyal bilimler dergisi TYB Akademi 9. sayısında Türkiye’de sosyolojinin gelişimini kişiler ve yaklaşımlar üzerinden ele alıyor. 

2013 Ocak ayında Türkiye’nin Düşüncesi başlığıyla yayınlanan sayısında Türk düşüncesinin güncel durumunu yaşayan fikir adamları çerçevesinde ele alan; Mayıs 2013’te yayınlanan Türkiye’nin Tarihi başlıklı sayısıyla Türkiye’de tarih yazımı, tarihçiliğin sorunları ve yaşayan Türk(iye) tarihçilerinin yaklaşımları üzerine geniş çaplı bir dosya hazırlayan TYB Akademi  son sayısıyla tarihsel perspektifen kopmaksızın aktüeli anlama kaygısıyla geniş çaplı bir dosya hazırladı.

Misafir editörlüğünü Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın üstlendiği sayıda Türkiye’de sosyolojinin 100 yıllık serencamı kişiler ve kurumlar üzerinden ele alınıyor.

Prens Sabahattin’den Ziya Gökalp’e, Şerif Mardin’den Erol Güngör’e, Cemil Meriç’ten Orhan Türkdoğan’a Baykan Sezer’den Korkut Tuna’ya kadar Türkiye’de sosyoloji alanında metin üretmiş çok sayıda entelektüel üzerine inceleme/değerlendirme yazılarının yer aldığı TYB Akademi’nin bu sayısı oldukça önemli. Dergide, Mehmet Karakaş dışında, Mehmet Aksoy, Necmettin Doğan, Mehmet Uğraş, Ensar Yılmaz, Köksal Alver ve Fahri Çakı’nın metinleri yer alıyor.

Alternatif sosyoloji: Ölümünün 40. yılında Kemal Tahir

TYB Akademi’nin Türkiye’nin Sosyolojisi sayısının bu alanda daha önce yayınlanmış çalışmalardan en belirgin farkı ise “Alternatif Sosyoloji: Ölümünün 40.Yılında Kemal Tahir” başlığıyla hazırlanan bölüm oldu. Türkiye’de sosyolojinin genellikle edebiyat ve sanat eserleri üzerinde durmuyor olmasından hareket edilerek oluşturulan bölüm vesile kılınarak vefatının 40.yılında Türk romanının önemli isimlerinden, aynı zamanda önemli bir entelektüel olan Kemal Tahir’in yaklaşımları farklı perspektiflerden analiz edilmekte. Öner Buçukçu’unun ATÜT çerçevesinde bir yazısının yer aldığı bu bölümde Kemal Tahir’e ilişkin bir de soruşturma  bulunuyor.  Soruşturmada Sezai Coşkun, Hakan Arslanbenzer,  Beşir Ayvazoğlu, Özlem Fedai ve Ümit Aktaş’ın cevapları yer alıyor. Kitabiyat/tartışma bölümünde ise H. Bayram Kaçmazoğlu ile Fahrettin Altun’un  yazıları yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 09:33
banner53
YORUM EKLE

banner39