banner15

'120 Yıllık Öykü; Sinema' sergisi

İstanbul'da Cemal Reşit Rey konser salonunun fuayesinde sinema “120 Yıllık Öykü” adlı bir sergi açıldı

'120 Yıllık Öykü; Sinema' sergisi

İstanbul'da sinemanın 120 yıllık öyküsünü anlatan sergi açıldı. Türk ve dünya sinemasının tarihi seyrini yansıtan film afişleri, dergi kapakları, kartpostallar, pullar ve fotoğraflar, sinemanın başlangıcından bugüne uzanan yolcuğunu anlatan farklı materyaller "Sinema; 120 Yıllık Öykü" adlı sergi için bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü tarafından düzenlenen sergi Cemal Reşit Rey konser salonu üst fuaye alanında sanatseverlerle buluştu. Oldukça nadide parçaların yer aldığı sergideki objeler ise 6. sergisine imza atan Şerif Antepli'nin özel koleksiyonundan. Sergi; sinema ile ilgili bütün materyalleri büyük bir titizlikle bir araya getiren koleksiyoner Şerif Antepli'nin bu konuda uzun yıllar süren birikimine yakından bakma imkanı sunuyor.

OSMANLICA SİNEMA REKLAMLARI

Koleksiyoner Şerif Antepli sergiyle alakalı şu ifadeleri kullandı: “Burada 120 yıllık sinemanın geçmişini puldan dergilere plaklardan takvimlere fotoğraflara kadar çok değişik koleksiyon malzemeleriyle tanıtmaya çalışıyorum. Sinemanın öncesindeki bazı düşünürlerin bilim adamlarının sinemayı oluşturmasını ve ondan sonra bugüne kadar çevrilmiş olan filmleri sinemada yer alan oyuncuları yapımcıları müzisyenleri hem fotoğraf hem de pul kareleriyle tanıtıyorum.”

Sergilenenler arasında, Osmanlıca metinle yazılmış sinema reklamları, eski sinema takvimleri dikkat çekiyor. Sergide gezerken tanıdık bir sinema sanatçısı veya bir filmden alınmış kareyle karşılaşmak mümkün. Açılışından bu yana Türk sinemasının ünlü isimlerinin de ziyaret ettiği sergi, 13 Kasım'a kadar açık kalacak.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 11:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35