200 sayının Genç Birikim'i

Aktüel gelişmeleri analiz eden ve değerlendiren Genç Birikim dergisinin 2016 yılının ilk sayısı çıktı. Derginin 200. sayısında da, gündemden düşmeyen konular ön planda

200 sayının Genç Birikim'i

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Memlekette ve cihanda olup bitenleri İslâmî bir yönelişle ele almak maksadıyla yola çıkan Genç Birikim dergisi 200. sayısını yayımladı. Dünya Müslümanları ile ilgili haberlere mücadele yöntemlerine, dünyanın neresinde olursa olsun renk, dil, ırk ve yaşadığı coğrafyayı gözetmeksizin yaşamış olduğu her türlü sıkıntıyı gücü nispetinde gündeme taşımaya da çalışıyor. Dergide Kur’an’ın anlaşılmasına yönelik kavram çalışmaları ve bu konuları muhtevi makalelerle dosya çalışmaları da bulunuyor. Bununla birlikte Kur’an’da peygamberin fonksiyonu, siyer, sahabelerin, âlimlerin, öncü şahsiyetlerin biyografi ve faaliyetlerine, yer veriliyor. Kısacası dergi, İslami kimliğin oluşmasına ve İslam’ın temel değerlerinin Kur’an ve sünnet doğrultusunda gündeme getirilmesine önayak olmayı amaçlıyor. Derginin yayın yaşamını “ eğitim ve düşünce dergisi” alt başlığıyla sürdürmesi de bunun bir yansıması.

Belirli bir misyon doğrultusunda, belirli bir hedefe yönelik yayın yapan Genç Birikim’in ilk kısmında Türkiye ve Ortadoğu’ya dair analizler yer alıyor. Derginin genel yayın yönetmeni, Ali Kaçar “Rusya PKK/PYD İlişkileri ve Türkiye” başlıklı yazısında; PKK ve PYD’nin, Doğulu ve Batılı emperyal güçlerce Suriye üzerinden bölgeyi dizayn ederek, bölme/parçalama ve esarete mahkûm etme projesinde piyon olarak kullanıldığını belirtiyor. Mustafa Güldağı, “PKK’nın Kemalist Rejimle, Devletle, Dış Güçlerle, MİT’le ve Şeytanla Olan İlişkisi” başlıklı yazısında; PKK’nın çok ilginç ilişkilerini ortaya koyuyor. Mehmet ADIGÜZEL “Doğu, Türkiye’nin Afrika’sıdır” başlıklı yazısında; PKK yönetiminin, Kürtlerin İslami hassasiyetlerinden rahatsızlığını, taranan mescitler, Van’ın bir ilçesinde Cuma namazı girişinde kimlik kontrolünün yapılması gibi olaylardan üzerinden ele alıyor.

Derginin ikinci kısmındaysa İslâmî konulara dair yazılar yer alıyor. Muhammed İmamoğlu’nun “Ölüm ve Ötesi”, Erdal Bayraktar’ın “İbnü’l Vakt Olmak”, Mücahit Aydın Aslantaş’ın “İktidar Günleri ve Dönüşüm”, Tahsin Gaffaroğlu’nun “Sabır ve Tevekkül”, İsmail Akyüz’ün “Davet ve Başarı”, Yalçın Yılmaz’ın “Ahit ve Sorumluluk”, Hüseyin Durmaz’ın “Ümmet Fizyolojisi (Acı Gerçek)”, M. Cihad Batmaz’ın “İmtihan”, Mustafa Karakuş’un “Ebeveynlerin Çocuklarına Karşı Görevleri Nelerdir?”, Muhammed Dağ’ın “Biz Bu Günlere Kendi Elimizle Geldik” ve Muhammed Gazi Delimehmetoğlu’nun “Fikrin Değişmesi mi? Ayağın Kayması mı?” başlıklı yazıları dergide yerini almış.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2016, 09:47
banner53
YORUM EKLE

banner39