banner15

40 Yıl sonra Nureddin Topçu

İstanbul'da “40 Yıl Sonra Nureddin Topçu” başlıklı ilmi toplantı 18-20 Aralık 2015 tarihleri arasında düzenlenecek.

40 Yıl sonra Nureddin Topçu

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Bu sene, Nureddin Topçu’nun vefatının 40.yılı. Ahlâkı hayatın mihveri olarak gören, derunî ıstırabı ile zihnin gücünü birleştirerek kaleme aldığı eserlerle düşünce dünyamızın şekillendirilmesinde önemli yeri bulunan Nurettin Topçu hakkında pek çok farklı yaklaşım var.

“40 Yıl Sonra Nureddin Topçu” başlıklı ilmi toplantı Türkiye Yazarlar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi’nin desteği ve Sosyal Düşünce Akademisi’nin ortaklığında “Nurettin Topçu bize bugün ne söylerdi?” sorusu çerçevesinde meselelerimizi, kaygılarımızı ve akademik sorunlarımızı tartışmaya açmayı amaçlıyor.

Topçu’ya yakın olan ve ömürlerinin bir kısmını onunla birlikte geçiren mümtaz şahsiyetlerden tanıklıklar ve hatıraları ile başlaması öngörülen programı altı tema ekseninde şekillenecek. Bunlar sırasıyla, “Nurettin Topçu Hareketi”, “Nurettin Topçu’nun Din ve Tasavvuf Anlayışı”, “Nurettin Topçu’nun Düşünce Hayatı”, “Nurettin Topçu’da Eğitim ve Ahlâk Felsefesi”, “Nurettin Topçu’nun Anadolu Siyaseti, milliyetçilik ve sosyalizm” ve “Nurettin Topçu’da Edebiyat ve Sanat” olarak belirlenmiş. Bu konular çerçevesinde davet edilen yazar ve akademisyenler bir taraftan Nurettin Topçu’yu yeniden okumaya çalışırlarken diğer taraftan içinde bulunduğumuz sorunlara ve fikri meselelerimize öneriler sunmaya çaba gösterecekler.

1909'da İstanbul'da doğan Nureddin Topçu, Cumhuriyet'ten sonra Avrupa'ya felsefe tahsiline gönderilen ilk isimlerden. Sorbon Üniversitesi'nde felsefe doktorası yapan ilk Türk olan Topçu, bu unvanı çok başarılı bulunan Conformisme et Revolte (Uysallık ve İsyan, Türkçesi İsyan Ahlâkı adıyla yayınlandı) isimli teziyle aldı. Türkiye'ye döndükten sonra Galatasaray Lisesi'nde başladığı felsefe hocalığını, muhtelif liselerde emekliliğine kadar sürdürdü.

1939'da Hareket dergisini yayınlayan Topçu, böylece Cumhuriyet devrinde ilk fikrî muhalif yayını başlatmış oldu.  Bu dergideki yazılarıyla, kitaplarıyla; Kültür Ocağı ve Milliyetçiler Cemiyetindeki faaliyetleriyle geniş bir aydın kesimi etkileyen ve fikirlerinin teşekkülünde rol oynayan Topçu, 1975 yılında vefat etti. 20 kitaplık külliyatında ders kitapları dışında, Yarınki Türkiye, Ahlâk Nizamı, Türkiye'nin Maarif Davası, Büyük Fetih, İradenin Davası, Kültür ve Medeniyet, Devlet ve Demokrasi ve İsyan Ahlâkı gibi fikir kitapları yer almaktadır.

“40 yıl sonra Nureddin Topçu İlmi Toplantısı” tamamlandıktan sonra bildiriler bir araya getirilerek kitap olarak yayımlanacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 16:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 4 yıl Önce

Toplantı nerede düzenleniyor?

banner39

banner36

banner37

banner35