banner15

9. Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumu başlıyor

Türkiye’deki 9. Bediüzzaman sempozyumunun başlığı “İlim, İman, Ahlak ve İnsanlığın Geleceği: Risale-i Nur Perspektifi”

9. Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumu başlıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumlarının dokuzuncusu 3-5 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak. Sempozyumda, dünyanın dört bir yanından gelen bilim adamları, "İnsanlık Onuruna Lâyık Bir Geleceğin İnşasında İlim, İman ve Ahlâkın Yeri ve Rolü" konusunu müzakere edecek.

Açılışı 3 Ekim Pazar günü Sinan Erdem Spor Salonunda yapılacak olan Sempozyum, 4-5 Ekim tarihlerinde WOW Otellerinde devam edecek.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı (İİKV) tarafından düzenlenen sempozyuma ABD, Kanada, Hollanda, İran, Suudî Arabistan, Rusya, Nijerya, Hindistan, Filipinler ve Botswana'nın da aralarında bulunduğu 40'a yakın ülkeden 245 akademisyen tebliğ gönderdi.

Tebliğlerde, tüketim ahlâkı, kültür ve din farklılıklarından kaynaklanan problemler, sosyal adalet, milliyetçilik gibi pek çok konu tartışmaya açılacak ve bu konularda uygulanabilir bir ilim, iman ve ahlâk modelinin esasları araştırılacak. Sunum ve tartışmalar simultane tercüme ile Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak izlenebilecek.

3 Ekim Pazar günü Sinan Erdem Spor Salonunda açılışı yapılacak olan 9. Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumu'na, Singapur'dan Prof. Dr. Syed Farid Alatas "Said Nursi'nin Toplumsal Teolojisi ve Modern Medeniyete Bakışı", Hindistan'dan Zubair Hudawi "Hindistan Müslümanları ve Laiklik-Din İkilemi: Said Nursi'nin Öğretisinden Çözüm Arayışı" ve Rusya'dan Prof. Dr. Dmitri D. Vasilyev "Said Nursi'nin Felsefi Mirası ve Yeni Avrasya Topluluğunun Oluşmasıyla İlgili Problemler" başlıklı tebliğleri ile katılıyor.

Sempozyumda 100 civarında tebliğ tartışılacak.

Sempozyumla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.sempozyum2010.com/ adresinden ulaşılabilir.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 15:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48