banner39

Afiş ve fotoğraflarla asırlık sinema aşkı

Türk sinemasının usta oyuncularının izleri özel bir sergiyle İstanbullularla buluştu. Bir asrı geride bırakan Türk sinemasının yolculuğuna odaklanan sergide; afişler, gala fotoğrafları ve hayran mektupları da var. Türk sinemasının gelişimini konu alan serginin adıysa Yüzyıllık Aşk.

Kültür Sanat 29.10.2014, 20:53 29.10.2014, 20:53
Afiş ve fotoğraflarla asırlık sinema aşkı

100 yılı geride bırakan Türk sinemasına damgasını vuran filmler, unutulmaz karakterler, filmlerin en az sahneleri kadar akıllarda yer tutan afişleri, tarihin izlerini taşıyan biletler, el ilanları ve gala gecelerine ait fotoğraflar,  Türk sinemasının bir asırlık hafızası; Yüzyıllık Aşk: Türkiye'de Sinema ve Seyirci İlişkisi sergisinde bir araya geldi.

100 YILIN TEREKESİ

Sergi, İstanbul Kalkınma Ajansı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde açıldı. Küratör Müge Turan, sergi hakkında şu şekilde konuştu: “100 yıllık sinema tarihimizde seyirciye dair toplanmış yazılı görsel ne malzeme varsa onları bir araya getirdik ve buradan bir tür seyirci hikâyesi yazmaya çalıştık.”

Yüzyıllık Aşk sergisi, Türk sinemasının doğuşu kabul edilen 1914'den bugüne uzanan serüvenine ışık tutuyor. Pırıltılı bir geçmişin kapısını aralayan sergi, sinema tutkunlarını beyaz perdenin büyülü dünyasında yolculuğa çıkarıyor.

EN DİKKAT ÇEKEN BÖLÜM

Ağırlıkla kişisel arşivlerden yararlanılarak hazırlanan sergi, Türk sinemasının teknolojik gelişimine de değiniyor. Serginin dikkat çeken bölümüyse; fanatikler. Çirkin Kral, Yılmaz Güney, Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray ve usta oyuncu Filiz Akın, hem hikâyeleri, hem de kişisel eşyalarıyla bu bölümünün konuklarından.

4 OCAK'A KADAR AÇIK

Beyaz perdeyle izleyici arasındaki yüzyıllık aşkın tanığı filmlerden geriye kalanların sergilendiği bölümde, filmlerle özdeşleşen şarkılar duyuluyor. 4 Ocak'a kadar ziyarete açık olan sergi ziyaretçileri sinema tarihinden notların yer aldığı bir masayla uğurluyor. 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?