Ağustos dergileri raflarda yerlerini almaya devam ediyor

Ağustos ayında yayınlanan dergilerden bize ulaşanları özetle sunmaya devam ediyoruz

Ağustos dergileri raflarda yerlerini almaya devam ediyor

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

BAŞKA DERGİSİ

Beş sayıdır Balkan şehirlerine yolculuk yapan, Saraybosna, Belgrad, Üsküp, Prizren ve Mostar’a dair özel sayılar çıkaran Başka dergisi, Ağustos 2017 tarihli 6. sayısında Zagreb’i işliyor.

Süleyman Gündüz, Zagreb yolculuğunu ve şehre dair gözlemlerini paylaşıyor.

Başka

Hırvat şair Marko Pogačar'ın dergi için Zagreb’den İstanbul’a yaptıkları tren yolculuğunu anlattığı ve Hırvatça olarak yayınlanan yazı, ilerleyen günlerde derginin web sitesinde Türkçe olarak da paylaşılacak.

Balkan araştırmacısı Dilek Kütük, "Zagreb Benim İçin Absürdistan"dır diyerek, bir konser hikayesini ve maceralarını Zagreb şehriyle bütünleştirerek anlatıyor.

Yahya Kemal’in “Sessiz Gemi” şiiri Adnan Mulabdić’in çevirisiyle Boşnakça yayınlanıyor.

Derginin öykü sayfaları Serkan Türk’ün “Bu da Senin Hikayen” adlı öyküsüyle başlıyor. Mehmet Berk Yaltırık, Zagreb’de geçen ürpertici bir öyküyü dergi okuyucularıyla paylaşıyor. Gülhan Tuba Çelik ise "Çiçeklerden Yazılmış" isimli bir öyküsüyle okuyucuları karşılıyor ve Abdullah Enis Savaş'ın "His’’ adlı hikayesiyle derginin Türkçe öykülerin yer aldığı kısmı sona eriyor. Adnan Mulabdić’in çevirdiği Yaşar Kemal'in “Kalemler” öyküsü de Boşnakçasıyla dergide yer alıyor.

Dergide Bosna’da yayın yapan Stav dergisinin genel yayın yönetmeni ve yıllarca Hırvatistan’da yayın yapan Behar dergisinin editörü Filip Mürsel Begović ile yapılmış bir söyleşi de yer alıyor. Hem Zagreb şehri, hem de diğer Balkan şehirleri hakkında tespitler yapılan bu söyleşide; Bosna Hersek özelinde Müslüman dünyasının kültür yayıncılığı konusundaki sıkıntılarına da değiniliyor.

Şiirlerle devam eden üçüncü bölümde Esma Koç ve Ervanur Erdoğan’ın şiirlerinin yanısıra Sırbistanlı şair Nadija Rebronja da kendi dilinde bir şiirle okuyucunun karşısına çıkıyor. Romanlarıyla tanınan Metin Savaş’ın dergi için kaleme aldığı “Ötekiler de İnsandır” denemesi ve Ervanur Erdoğan'ın "Sanatta Yorgan ya da Urgan Meselesi Olarak Dadacılık’’ isimli denemesiyle katkıda bulunduğu bu bölüm; Bosnalı Enna Zone Donlic'in Hırvat yazar August Senoa hakkında kaleme aldığı İngilizce makalesiyle sona eriyor.

Derginin son bölümünde yönetmen Sali Saliji ile ‘’Sevdalinka’’ belgeseli üzerine yapılan söyleşide Sevdalinka müziğine dair önemli bilgiler yer alıyor. Daha sonra Özge Deniz Hırvatistan’ın dünyaya mal olmuş çılgın ikilisi “2 Cellos"u okuyucuyla tanıştırıyor. Hatice Tokuz ise Zagreb’den çıkıp bütün dünyayı dolaşan “Broken Relationship Museum’’u kaleme alıyor. Film incelemesinde bu sayıda Talha Ulukır, Mateja Matevski’nin “Yağmurdan Önce’’ filmini okuyucu için çözümlüyor. "’Bozkırda Yugoslav Fincanlar’’ isimli anı-öykü yazısıyla Şule Yavuzer ve Hırvatların efsanevi futbolcusu Davor Suker’i anlatan Cihat Gemici’nin yazısıyla son kısım sona eriyor.

Son olarak "Balkan Sözlük” yine birbirinden enterasan maddelerini takipçileriyle paylaşıyor.

GENÇ ÖNCÜLER DERGİSİ

Genç öncü

Genç Öncüler dergisi, Ağustos 2017 tarihli 121. sayısında “Öncülerimiz: Genç Sahabeler” dosyasıyla çıktı.

Dergide bu ay, peygamberimizin mübarek yardımcılarından genç sahabeleri anlatma gayreti görülüyor. Sahabe portreleri çıkarılıyor, genç ve sahabe olmanın anlamı sorgulanıyor ve peygamberimizin gençlere yaklaşımı, bir öğretim metodu olarak inceleniyor. Sahabe hayatını anlatan kitapların bibliyografyası da dosyada kendine yer bulan konulardan.

Peygamberimiz ve genç sahabeleri Osman Zinnur Aksu yazdı. Büşra Kala, sahabe portrelerini çıkardı. Muhammed Salih Demirtaş, Medine’de Kurulan Okul: Ashab-ı Suffa’yı kaleme aldı. Muhammed Emin Yıldırım Hoca ile genç sahabeler üzerine bir röportaj gerçekleştirildi. Merve Mahitapoğlu, Kudüs’te yaşanan son gelişmelerle ilgili bir yazı kaleme aldı. Yunus Bağırmaz, son yüzyılda Orta Asya’da sınırların çizilme sürecini inceledi. Bunun dışında gündem, analiz, siyasi tarih, röportaj, gezi yazısı ve şiir bölümleri de Genç Öncüler dergisinin ağustos sayısında yer alıyor.

UMRAN DERGİSİ

Umran Dergisi Ağustos 2017 Sayısı Çıktı!

Derginin  KUTUPLARDAN CEPHELERE -Sosyoloji, Fikriyât ve Siyaset- başlığı ile kaleme alınan editör yazısında özetle şu satırlara yer verilmiş

"Türkiye, gerek içerde gerek dışarıda son derece yoğun gündemler yaşıyor. 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen toplumsal alanda ciddi bir yorgunluğun olduğunu daha evvel ifade etmiştik. Bu darbe girişimi, sosyolojik savaş amaçlı olduğu için darbeci konsorsiyum, darbe sonrası süreci Türkiye’de yeni fay hatları inşa etmek ve varolan fay hatlarını enerji ile doldurup harekete geçirmek üzerine bir strateji izlemektedir. Dolaylı harp stratejisine uygun bir şekilde çok ciddi kirli bilgi yaymakta, zihinsel bir kargaşa oluşturup insanların birbirlerine olan güvenini yıkarak bireyselleştirmek istemektedir.

Umran

Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmeler, sosyolojiden siyasete uzanan bir düzlemde farklı kutupların cephe mantığıyla yeni ittifaklar kurduğunu ya da buna yatkın olduğunu göstermektedir. Haliyle bu ‘yeni durum’ birtakım eski tartışmaları tekrar düşünce ve siyaset dünyasının gündemine dâhil etmektedir.
Sol çevreler Amerikan seçimleri üzerine yaptıkları dikkat çekici bir değerlendirmede, Amerikan halkının ‘ilerici neoliberalizm’ ile ‘gerici popülizm’ arasında bir tercih yapmaya zorlandığını belirtmektedirler. Bu formülasyonda ilerici neoliberalizmi Hillary Clinton, gerici popülizmi de Donald Trump temsil etmektedir. Buna göre, solun görevi, her ikisinin de dışında, politik sınıflar tarafından sunulan tercihleri reddederek, büyüyen kapsamlı tepkileri değerlendirerek ‘yeni bir sol’ inşa etmenin yollarını aramak olmalıdır. Türkiye’de sol militanlığının, sandık müşahitliği yahut adalet yürüyüşünde olduğu gibi kitle içerisinde eritilmesinden duyulan birtakım rahatsızlıklar da yok değildir. Buna karşın CHP, HDP ve sağ olarak anılan çevreden bir grubun arasında müştereklik oluşturma çabasının, şimdiden 2019 seçimlerinin önemli bir ayağını inşa etmeye matuf olduğunu söyleyebiliriz. Solda bunun bir adım daha ilerisinde Kemalizm’le ittifak arayışlarının dillendirilmesi, CHP’nin ‘demokratik’ muhalefete önderlik etmesi beklentisi var. Ne var ki, sol aydınlar, Türk sağının neredeyse her türlüsünü kategorik olarak faşizmle mukayyet gören kolaycılıktan bir türlü beriye gelemedikleri için şimdiki fotoğrafa baktıklarında kayda değer bir şey diyemiyorlar.

İlk yıllarında AK Parti, Türkiye’de, “merkez sağ” olarak nitelendirilen yapıyla, İslâmcı akımın türevsel orta yolunu temsil etme kabiliyeti taşıyordu. Peki, AK Parti bu anlamda nasıl bir entegrasyonu temsil ediyor, merkez sağın içerisinde nasıl bir dönüşüme tekabül ediyor? sorusu gündeme gelebilir. AK Parti’nin özelliği, DP ile başlayan AP ve ANAP çizgisiyle devam eden merkez sağ gelenekle Milli Görüş geleneğinin çok güçlü ve organik bir bileşimini gerçekleştirmiş olmasıdır. Böylesine “özgün”, tarihsel bir konumu var. Kapitalistleşme iştahı ve her şeyin performans ve verimlilik mantığına tâbi hale gelmesiyle diyebiliriz ki; bunda en büyük etken neoliberal bir çağda yaşıyor olmaktır. Bu tespit, sadece AK Parti’yi anlama adına değil, son 15-20 yılın Türkiye’sini, kapitalistleşme sürecindeki bu yeni vitesi anlamak için önem arz etmektedir. Elbette şu ya da bu ölçüde yeni ve farklı bir inşayı gerçekleştiremeden, fırsatları değerlendiremeden, Cumhuriyet Türkiye’sinin fabrika ayarlarına dönme riski de var. "

Umran dergisinin Ağustos sayısında yer alan bazı yazılar da şu şekilde:
15 Temmuz Sürecinin Yönetiminde Yapılan Hatalar / Burhanettin CAN
Avrupa’daki Sol Hareketlenmeler Ne İfade Ediyor? / Yunus ŞAHBAZ
Sosyolojinin İki Kutbundan Birleşen Yollara: Marx ve Weber / Lütfi SUNAR
Siyonizmin Başımıza Ördüğü Çoraplar / Dilaver DEMİRAĞ
Seyyid Kutub’un İslâm Söyleminde İnsan, Toplum ve Bilgi / Ahmed BOUZİD

AĞUSTOS DERGİLERİ İLE İLGİLİ İLK HABERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 12:21
banner53
YORUM EKLE

banner39