banner15

Ahmet Güntan'dan 28 Şubat protestosu

Yapı Kredi Yayınlarının 1997 yılında 28 Şubat darbesinin hemen akabinde Ertuğrul Özkök’ün Artakalan Zamanda kitabını yayımlaması üzerine Ahmet Güntan Enis Batur’u protesto eden bir mektup kaleme almış.

Ahmet Güntan'dan 28 Şubat protestosu

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Az şaire nasip olan bir serinkanlı kararlılıkla şiir yazı ve yazı yolculuğunu sürdüren Ahmet Güntan aynı zamanda sorumluluğunun bilincinde bir şair. "Güzel Sorular" şiirinde şöyle diyordu: ''Eh, kim bilir kim görecek bunları,/ yoldan geçenin gördüğü az mı,/suçluyu şimdi affetse kalbim,/sonra mahkûm sayılmaz mı?''

Bunun bir örneği 28 Şubat sürecinde Enis Batur'a gönderdiği bir protesto mektubu. Mektubun, yazılış sebebi ise Ertuğrul Özkök. Sebebi ise onun Artakalan Zamanda kitabının YKY tarafından yayımlanmış olması. Ertuğrul Özkök'ün Hürriyet gazetesinde yayımlanan pazar yazılarından oluşan kitabın YKY'den 28 Şubat darbesinin hemen akabinde çıkması . O zaman YKY'de Enis Batur görev yapmaktaydı. Bunun için mektup ona hitaben yazılmış. Protesto meni şöyle:

"Yapı Kredi Kültür Sanat.
Sayın Enis Batur'un dikkatine.

Sevgili Enis.

Ertuğrul Özkök'ün Yapı Kredi Yayınları arasında bir kitabının çıktığnı biraz gecikmeli de olsa şimdi öğrendim. Kendisinin bu ülkede son 12 aydır yaşanan olaylara bakışını ve dahlini yakından gözleyen biri olarak, bundan 10 yıl sonra nasıl anılacağını* şimdiden çok iyi bildiğim Ertuğrul Özkök'le aynı yayınevinden bir kitabım çıkmış olmasına üzüldüm. Yapı Kredi Yayınları'nı, yazarlarını bir araya getirirken yaptığı bu adaletsizlikten dolayı protesto ediyorum.

Ahmet Güntan.
28 Ağustos 1997

* O zaman 28 Şubat olayları yaşanıyordu. 10 yıl geçti, "tarih her şeyi apaçık gösterecektir" öğretisinin yanlış olduğunu o zaman bilmiyormuşum herhalde, öğrendik artık."

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2011, 16:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
talip ein
talip ein - 8 yıl Önce

28 şubat islamın protestanlaştırılmasında bir dönüm noktasıdır. kurandaki islam hayattan çıkarıldı. yahudilerin göztiminde bireysel ibadetlere, kutlu doğum haftalarına ve küresel sistemin propagandalarının camilerde halka duyurulmasına indirgendi. islami hiçbir talep kalmadı. haram yiyerek zenginleşenler itibarlı oldular. jiplerden kara gözlükler ve kara maka arabalarından halka tepeden bakıyorlar

banner39

banner36

banner37

banner35