banner39

Ailenin halleri

Umran dergisi, bu sayısında ailenin hallerine odaklanan bir dosya hazırladı.

Kültür Sanat 20.05.2011, 00:18 20.05.2011, 00:18
Ailenin halleri

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Yeryüzünde sadece uluslar ve ticaret alanında değil bizzat kendimiz ve başkalarıyla olan ilişkimizde önemli bir dönüşüm yaşanıyor. Meydana gelen tüm bu değişiklikler, kişisel yaşamlarımızda(cinsellik, evlilik ve ailede) görülenlerden daha önemli değildir.

Umran bu sayısında ailenin hallerine odaklanan bir  dosya hazırladı. Dosyanın ilk yazısında Burhanettin Can, insanın fıtratına uygunluğun aileyi ayakta tuttuğunu ve İslam'ın i kadın ve erkeği birbirinin eksiklerini tamamlayan varlıklar olarak tanımladığını dile getiriyor. 

Kadın ve erkeğin fıtrat olarak farklı olduğunu hatırlatan Can, sekülerizmin fıtratı değişmeye zorladığı, bunun sonucu olarak da ailenin olumsuz etkilendiği tespitinde bulunuyor. Mustafa Aydın, Kemal Sayar-Feyza Bağlan,Celalettin Vatandaş,Osman Çıtlak ve  Ahmet Cemil Ertunç dosyanın diğer yazarları. Kadir Canatan ve Debra  Umberson’la aile sosyolojisinin farklı başlıkları etrafında yapılan söyleşiler konunun farklı  toplumlarda ele alınma biçimlerini de göstermesi bakımından önemli.

Gazâlî Muhabbeti
Yaşayan İslam bölümünde ise 1111 yılında vefat eden ilim ve fikir adamı Ebu Hamid Muhammed el-Gazâlî hakkında Metin Önal Mengüşoğlu’nun kaleme aldığı bir kritik yazısı yer alıyor.  “Kur’an’ın anlaşılmasında ‘lafız’–‘mana’–‘maksat’ bütünlüğünün gözetilmesi ve bu mefhumların doğru konumlandırılması çok önemli olduğunu belirten Şükrü Hüseyinoğlu yeni nesil Kuran mealleri hakkında giriş mahiyetinde bir yazı ile yer alıyor.

Uygarlık Hıncı
Kültür sanat sayfalarında ise Moriskolar üzerine derinlikli bir söyleşi  var. Morisko, Gırnata düştükten sonra, Hıristiyan yönetiminde yaşamak durumunda kalan “gizli Müslümanlar”a verilen isim. Akif Emre konuyu hem yazı düzleminde hem de belgesel düzleminde gündemine alan bir yazar. Konuyu bütün boyutlarıyla ortaya koyan söyleşi bugünlerde de gündemde olan “uygarlık hıncı”nı daha da anlaşılır kılıyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?