banner39

Akif Emre’den Portreler kitabı Büyüyenay'dan çıktı

Akif Emre'den Portreler, Âkif Emre’nin belli temadaki gazete ve dergi yazılarını bir araya getiriyor.

Kültür Sanat 02.02.2020, 09:31
Akif Emre’den Portreler kitabı Büyüyenay'dan çıktı

''Akif Emre'den Portreler'' kitabı Büyüyenay yayınlarından çıktı.

Büyüyenay'ın twitter hesabından yapılan duyuruda,

''Portreler, Âkif Emre’nin belli temadaki gazete ve dergi yazılarını bir araya getiriyor. Portre kelimesi genel olarak güzel sanatların çeşitli kolları için kullanılmakta ve resim ve benzeri sanat türlerinde bir kişinin yüzünün betimlenmesi ile oluşan eser olarak tanımlanmaktadır.

Bu eserlerin amacı, kişinin görünüşü yanında, kişiliğini ve ruh hâlini de yansıtmaktır. Âkif Emre bu genelgeçer tanımdan farklı olarak Portreler'ini kelimelerle çizmiş.

Güzel sanatlarda yüzün ve yüz ifadesinin nasıl ki sanatçının kullandığı malzemeye dayanarak betimlenmesi ya da yorumlanması söz konusuysa; Âkif Emre’nin Portreler’i de bunu izlenimler, çağrışımlar, metaforlar eşliğinde kelimelerle gerçekleştirmektedir.

O, insan yüzünün gerisindeki zihniyetleri, tutum ve davranışları, toplumsal rolleri, kişi ve toplum bazında olayların ve kişilerin −aydın, sanatçı, siyasetçi, simitçi... mülteci, muhacir, göçmen…−  zihin dünyalarındaki silik ya da derin izlerini analiz ediyor.

Onlardan aldığı izlenimleri, şahitlikleri; yaptıkları çağrışımlar ve metaforlar eşliğinde bir tablo gibi görünür hale getiriyor. Bu esere daha genel anlamda kişiler ve olaylar üzerinden hepsi birbiriyle rabıta halinde siyasi, toplumsal ve kültürel tarih çalışması da diyebiliriz.

Portreler’de iki dünya saklı. Biri inandığı değerler, ait olduğu kültür ve medeniyet birikimiyle Âkif Emre’nin kendi dünyası; ikincisi de kimiyle yolları kesişmiş, kimini okumuş, kimine de şahit olmuş aydın, âlim, siyasetçi, Uygur anası, simitçi, göçmen… dünyaları.'' denildi.

Kaynak: www.dunyabulteni.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?