banner15

Ali Şir Nevai Afganistan'da anıldı

Türkçenin önemli şairleirnden Ali Şir Nevai,Afganistan devlet başkanlığı sarayında ilk kez anıldı.

Ali Şir Nevai Afganistan'da anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 Ali Şir Nevai, doğumunun 575. yıl dönümünde, Afganistan Devlet Başkanlığı sarayında düzenlenen törenle anıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Devlet Başkanı Mohammad Eşref Gani, Nevai’nin hep adalet ve birlik için mücadele ettiğini belirterek, Türk şairin adına üstün devlet madalyası tasarlanacağını kaydetti.

Devlet Başkanı Gani, Nevai’nin, edebi şahsiyetine övgüde bulunarak, toplumların, onun eserlerinden faydalanması gerektiğini vurguladı.

Nevai’nin Türkçe ve Farsça dillerinde yazdığı şiirlerle Afgan kültürüne de önemli katkıda bulunduğunu ifade eden Gani, Nevai’nin her iki dilde yüzlerce eser yazdığını hatırlattı.

Törene, Afgan bakanlar ve milletvekilleri ile Türkiye, Pakistan, Hindistan, Özbekistan, Tacikistan’dan akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Ali Şir Nevai, 1441 yılında Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde dünyaya geldi. Eğitimini Horasan ve Semerkant'ta tamamlayan Nevai, Türkçe, Arapça ve Farsça öğrendi.

Sultan Hüseyin Baykara döneminde vezirlik yapan Nevai, bu görevinden istifa ettikten sonra bilim ve sanat alanlarında çalıştı ve 30'a yakın eser yazdı. Nevai, 1501 yılında doğduğu şehir Herat'ta hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 16:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48