Alkol konulu toplantıya Sağlık Bakanlığı katılmadı!

Bilim ve Ütopya dergisi bu sayısında her yönüyle madde kullanımı ve bağımlılığı konulu bir dosya hazırladı

Alkol konulu toplantıya Sağlık Bakanlığı katılmadı!

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Dergide yer alan yazılar madde kullanımı ve bağımlılığı konusunda okurları ayrıntılı bilgi sahibi yapmayı amaçlıyor. Dergi toplumsallık ve sorumlulukla eş zamanlı ve eş değerli bir düşünce eylem örüntüsünü tarif ederken dini ihmal etmekten yana bir tutumu benimsiyor.

Derginin hazırlamış olduğu önemli konuyu kapağa taşımak yerine gericilik retoriği üzerinden Nietzsche’yi öne çıkarması da bu açıdan irdelenebilir. Dergide yer alan yazılar son 25 yıl içinde madde kullanımı ve bağımlılığı konusunda Türkiye’de var olan kurum ve kuruluşların yer aldığı düzlemde yer alan isimlerce yazılmış. Prof. Dr. Yıldırım Beyatlı Doğan ve Prof. Dr. Tayfun Uzbay’ın hazırladığı dosyada 6 yazı yer almakta.

Yıldırım Beyatlı Doğan, 1992 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesel Komitesi Avrupa Eylem Planı adını taşıyan bir belge oluşturduğunu aktarıyor. Amaç, alkol kullanımının yol açtığı toplumsal hasarların denetimi ve azaltılmasıdır.   Üç yıl sonra 1995 yılı Aralık aynında “Sağlık, Toplum ve Alkol” başlıklı geniş ölçekli bir toplantı düzenlenir. T.C Sağlık Bakanlığı çağrılı olduğu halde bu toplantıya katılmamıştır. Sebebi ise, genel seçimler öncesi yaşanan yoğunlukmuş.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 14:55
banner53
YORUM EKLE

banner39