banner39

Allgemeine Zeitung'dan Fuad Sezgin'e övgü

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, dünyanın en ünlü bilim tarihçileri arasında gösterilen Ord. Prof. Fuat Sezgin’den övgüyle bahsederek, İslam dünyasının bilime katkılarını anlattı

Kültür Sanat 29.10.2014, 15:12 29.10.2014, 15:12
Allgemeine Zeitung'dan Fuad Sezgin'e övgü

Modern dünyanın temelini İslam alimlerinin attığını söyleyen ve İslam bilim tarihinine ömrünü adayan Ordinaryüs Prof. Fuat Sezgin ve çalışmaları ünlü Allgemeine Zeitung gazetesine konu oldu. Sezgin’in 90. yaş gününde Rainer Hermann imzasıyla yayınlanan makalede, ünlü bilim adamının çalışmalarıyla Doğu’yu ve Batı’yı birbirine yaklaştırdığı belirtildi. 1961’den beri çalışmalarını Almanya’da sürdüren Sezgin için, “geçmiş yüz yılların İslam kitaplarını araştırarak, bizim İslam dünyasına olan görüşümüzü birçok meslektaşlarından daha fazla etkilemiştir.” denildi.

Makalede; Sezgin’in astronomi, kimya, coğrafya, geometri, matematik, tıp, teknik ve saatler gibi on dört konuda yazdığı 13 ciltlik eseri “Geschichte des arabischen Schrifttums”a ve 1982 yılında Goethe Üniversitesinde kurduğu Arap-İslam-Bilimleri-Enstitüsü’ne vurgu yapılarak; “Sezgin İslam’ın bilim düşmanı bir din olduğu tezini kabul etmiyor. Bunun yerine temelde bilimin geçmişi ve geleceği ile bütünlüğünü koruyup insanlığın bilim mirasının periyodik adımlarla geliştiğini savunuyor. Bilim tarihini eseri ile somutlaştıran Sezgin, Batı’yı ve İslam dünyasını birbirine yaklaştırıyor.” vurgusu yapıldı.

“Arap edebiyatı tarihi” dâhil Fuat Sezgin’in eşsiz akademik çalışmaları ile ilgili övücü cümleler ile dolu yazıda; Sezgin’in özgeçmişi hakkında da bilgiler bulunuyor ve “Sezgin el yazması eserlerle çalışmayı nasyonal sosyalistlerden kaçarak İstanbul’a sığınan akademik öğretmeni Hellmut Ritter’den öğrenmiştir. Bitlis’te doğan Sezgin 1960 yılında darbe yapan Türk generallerinin görevden aldıkları profesörlerdendir. 1954 den sonra Sezgin ikinci defa 1965 de Frankfurt’ta Fen bilimleri tarihi konusunda doçentlik sınavını vermiştir.” deniyor.

Suudi Arabistan Kral Faysal Vakfı’nın İslami bilimler ödülünü 1978 yılında ilk alan kişi olan Fuat Sezgin’in; “Frankfurt am Main Goethe Plaketi, Almanya 1. Derece Federal Hizmet Madalyası, Hessen Kültür Ödülü, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü ve Almanya Üstün Hizmet Madalyası” ödülleri bulunuyor.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (1)
Talip Mert 7 yıl önce
Türkiye'nin büyük bilgi hazinesi Fuat Sezgin hocamızı candan tebrik ediyorum. Üstad bu değerli çalışmalarını keşke Türkiye'de yapabilseydi. Türkiye'de onu anlayan, keşfeden bir kafa olsa da ona sahip çıksaydı. Her ne ise; ona ne kadar ikram ve iltifat yapılsa yine de azdır. Ona yapılan ikram ve iltifat dünya medeniyetine bir hizmet olarak dönecektir. Ve onun beyninin ve bileğinin hakkı ödenmez. Büyük Üstad'a uzun ömürler dilerken A. Zeitung gazetesine de ayrıca şükranlarımı sunarım.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?