Almanya Treni ATV-Avrupa ekranlarında

Almanya'ya giden Türk işçilerinin hikayesini anlatan Almanya Treni belgeselinin üç ve dördüncü bölümü bu akşam 18.00'da ATV Avrupa'da ekrana gelecek

Kültür Sanat 26.04.2013, 16:31 04.05.2013, 23:50
Almanya Treni ATV-Avrupa ekranlarında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa'ya göç eden Türk işçileri ve gurbetçilerin içerisinde bulunduğu zor şartları anlatan  'Almanya Treni' isimli belgeselin ikinci serisi, bu akşam ATV Avrupa ekranlarında izleyiciyle buluşacak. Belgeselin ilk serisi, 27 Nisan 2013 Cumartesi ATV Avrupa'da ekranlara gelmişti.

Kuzey Haber Ajansı tarafından hazırlanan belgeselde, 50 yıl önce göç edip yabancı topraklarda kendi kimliklerini muhafaza ederek var olmaya çalışan Türklerin hikayesi anlatılıyor.

Her biri 30 dakika uzunluğunda 8 ayrı bölümden oluşan belgeselin yönetmenliğini Turgut Söğüt, metin yazarlığını ise Dr. Rıdvan Şentürk yaptı.

BELGESELDE GÖÇÜN ACI HİKAYELERİ VAR

Almanya dışında, Fransa, Belçika, Finlandiya, Avusturya ve Hollanda'da çekimler gerçekleştirildi.

Röportajların yanında, gazete arşivlerinden kupür taramaları yapıldı. Ailelerin şahsi resim albümleri ve arşiv belgeleri değerlendirildi. Ayrıca belgeselin ilk bölümünde Osmanlı Devleti döneminde fetih hareketi için Avrupa'ya akın eden Türklerin hikayelerine yer verildi.

Viyana yenilgisinde tahmini 80 bin Türkün esir düştüğü anlatılan belgeselde, Türklerin Avrupa'nın çeşitli yerlerinde verdiği yaşam mücadelesi aktarıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?