banner15

Almanya'da ünlü ressamların bin 500 resmi bulundu

Almanya'da meşhur ressamalra ait, değerinin 1 milyar olduğu tahmin edilen bin 500 tablo bulundu

Almanya'da ünlü ressamların bin 500 resmi bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın Münih kentinde, ünlü ressamlara ait yaklaşık bin 500 tablonun ortaya çıktığı ve bunlara el konulduğu bildirildi.

Focus dergisinin haberine göre, toplam değeri yaklaşık 1 milyar avro olduğu tahmin edilen, Pablo Picasso, Henri Matisse, Marc Chagall, Emil Nolde, Franz Marc, Max Beckmann, Oskar Kokoschka, Erst Ludwig Kirchner, Max Liebermann ve Paul Klee gibi ressamlara ait tablolar, Bavyera eyaleti gümrük görevlileri tarafından 2011 yılında Münih'teki bir evde bulundu.

Söz konusu eserlerin nasyonal sosyalizm döneminde "yozlaşmış" olarak değerlendirildiği veya Yahudi koleksiyonculardan çalınan eserler olduğu kaydedildi.

Sanat eseri ticareti yapan Hildebrand Gurlitt'in tabloları, 1930 ve 1940'lı yıllarda satın aldığı, oğlu Cornelius Gurlitt'in de bu eserleri yarım yüzyıldan beri evinde sakladığı belirtildi.

Conrelius Gurlitt'in 2010 yılında İsviçre'den Münih'e trenle seyahat ederken kontrol sırasına yakalandığı belirtilen haberde, yapılan soruşturma soncunda 2011 yılında bu kişinin evinin arandığı ifade edildi. Augsburg Savcılığı tarafından Gurlitt hakkında vergi kaçakçılığı şüphesiyle soruşturma yapılırken, Gurlitt'in eserlerden bazılarını sattığı ve bu parayla yaşadığı kaydedildi.

Gurlitt'in evinde yapılan aramadan sonra Max Beckmann'ın bir eserini Köln'de açık artırmayla sattırdığı ve 864 bin avro elde ettiği ifade edildi.

Eserlerin şimdi Münih yakınlarında Bavyera Gümrük Dairesi'nin güvenlik bölümünde bulunduğu, Berlinli sanat tarihçisi Meike Hoffmann'ın eserlerin değerini araştırdığı bildirildi.

Araştırmalara göre, en az 300 eserin kaybolmuş olarak bilindiği, en az 200 eserin de resmi şekilde arandığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 11:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48