banner39

Altun ve Kulin kavgası devam ediyor

Selçuk Altun’un geçen yıl Cumhuriyet Kitap'ta Ayşe Kulin'le iki raunt süren bir atışması mahkemeye taşınmıştı. Mahkemeden sonra da tartışma farklı bir boyut üzerinden sürecek gibi

Kültür Sanat 06.04.2012, 12:37 06.04.2012, 12:40
Altun ve Kulin kavgası devam ediyor

Ali Koçak/ Kültür Servisi

Selçuk Altun, Ayşe Kulin'in IMPAC Edebiyat Ödülü 'aday adayı' sürecinde elendiği halde, kendisini 'aday' olarak gösterdiği için eleştirmişti. Ardından Ayşe Kulin'in avukatı, 'Müvekkilinin kişilik hakları zedelendiği, kamuoyunda ve okuyucuları nezdinde küçük düşürüldüğü' savıyla yargıya başvurmuştu.

Konu 01.02.2012 tarihindeki ikinci celsede sonuçlandı. Mahkemenin davayı reddetmesi  Ayşe Kulin'in davayı kaybettiği anlamına geliyordu.

Konuyu Cumhuriyet Kitap ekinde özet olarak anlatan Altun, kendisinin Ayşe Kulin'in  ve Cumhuriyet gazetesinin ikamet adreslerinin İstanbul'da olmasına rağmaen davanın Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılmış olmasının dikkat çekici olduğunu ifade etti.

Ayşe Kulin, Selçuk Altun'a 16.06.2011 tarihli  cevabında 'Evet, bu ödülün aday adayıydım. Ne yazık ki biz iki Türk yazar, 6 kişilik kısa listeye giremedik' diyerek kısa liste bellediği aday listesinde olmadığını itiraf etmiş.

Altun, Ayşe Kulin'in son romanının biyografi bölümündeki '2011 yılında Dublin Impac Edebiyat Ödülü'ne aday gösterildi' cümlesi kaldırılmasını veya 'Aday Adayı gösterildi' şeklinde değiştirilmesi gerektiğini ifade ettiği Kitap İçin notlarında Kulin'in '2008 yılında ise Nefes Nefese ile European Council of Jewish Communities tarafından verilen en iyi roman ödülünü kazandığı'nın vurgulandığını belirterek şunları yazdı:

"European Council of Jewish Communities'in (Avrupa Musevi Topluluklar Konseyi) bir Türkçe romana ödül vermesi ilginçtir. (Herhalde romanın Türkiye'deki yayıncısının, İngilizceye çevirtip yayımladığı versiyonu söz konusudur.)

Bir Musevi Konseyi, davalarına destek çıktığı için kişilere teşekkür plaketi verebilir de 'edebi ödül' sunmasını yadırgadım. Yaptığım araştırmalardan, böyle bir ödülün varlığı hakkında bilgi sahibi olamadım. A.K.'nin, ödülle ilgili, elinde ne gibi bir belge olduğunu merak etmiyor değilim."

Anlaşılan bu kalem kavgası hararetli bir şekilde devam edecek.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?