banner15

Amerika'da 'Osmanlı' sergisi

Osman Hamdi Bey'in eserlerinin de aralarında bulunduğu birçok tarihi değerin sergilendiği Osmanlı Sergisi New York'ta açıldı.

Amerika'da 'Osmanlı' sergisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
      
ABD'nin Philadelphia kentinde bulunan Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesinde (Penn Müzesi), "Osmanlı Topraklarında Arkeologlar ve Seyyahlar" sergisi açıldı ve Türk Kültür Günü etkinlikleri düzenlendi.

New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliğinden yapılan açıklamada, New York Kültür ve Tanıtma Ataşesi Nihan Bekar'ın da serginin açılışına katı ldığı belirtildi.

Penn Müzesi Müdürü Richard Hodges açılışta yaptığı konuşmada, bu yılın, ünlü Türk ressam, arkeolog ve devlet adamı Osman Hamdi Bey ile Amerikalı arkeolog ve fotoğrafçı John Henry Haynes'in ölümünün 100. yıl dönümü olduğunu, Alman arkeolog Hermann Hilprecht'in kariyerinin de tartışmalı bir biçimde sonlanmasının yine 1910 yılına rast geldiğini söyledi. Hodges, sergide kaderleri kesişen arkeologların eserlerini bir araya getirdiklerini belirtti.

Ataşe Nihan Bekar ise Osman Hamdi Bey'in eserlerini içeren bu önemli sergiyi düzenledikleri için Penn Müzesi yetkililerine ve Türk Gününü organize eden Türk-Amerikan Dostluk Derneği'ne (TAFSUS) teşekkür etti. Açılışa Müze M üdür Yardımcısı Brian Rose ve TAFSUS Başkanı İbrahim Onaral da katıldı.

Ataşelik tarafından verilen bilgiye göre, sergide, Penn Müzesi'nin 1880 yılında, Yakın Doğu'da yaptığı ilk yurt dışı kazısı olan "Nippur kazısı"nda yolları kesişen Osman Hamdi Bey, John Henry Haynes ve Hermann Hilprecht'in eserleri ve buldukları arkeolojik eserler yer alıyor. Günümüzde Irak sınırları içerisinde yer alan Nippur kenti, 1880'li yıllarda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde olduğundan, ilgili dönemde kazı izni Osman Hamdi Bey'in başında bulunduğu kurum tarafından verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 12:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48