Anadolu Müslümanı'nın direniş günlüğü

Ali Nar’ın Anadolu Günlüğü adlı kitabı Cumhuriyet devrinde İslâmî şiarların ve Müslüman halkın yaptığı çalışmaların ne tür engellerle karşılaştığını anlatan günlük tarzında önemli bir eser

Anadolu Müslümanı'nın direniş günlüğü

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Geçtiğimiz günlerde vefat eden Ali Nar’ın "klasik" zümresine girebilecek eserleri Uzay Çiftçileri ile Arılar Ülkesi ilk sırada yer alır. Bununla birlikte onun hemen tüm eserleri başka biri tarafından işlenmiş konu ve tavırda değildir, hepsi orijinaldir. Bunlar arasında Anadolu Günlüğü de anılabilir.

Beyan Yayınlarınca basılan bu eser pek fark edilmedi. Oysa bu kitap, Cumhuriyet devrinde İslâmîİslâmî şiarların ve Müslüman halkın yaptığı çalışmaların ne tür engellerle karşılaştığını anlatan günlük tarzında önemli bir eser. Ali Nar, kendisiyle yapılan bir söyleşide bunu şöyle anlatır:

“Anadolu Günlüğü hatırat olarak algılandı. Ama biz günlük tarzında yazmıştık. Ve aslı da öyledir. Neden öyledir? Olayları ve insanları anında ve şartlarında sunmak için. Hatıratta ayıklama ve sayıklama olur. Günlük, anında çekilmiş fotoğraftır; gözlemler, duygular ve yargılar değişime uğramaz.
Ama tanıtanlar da, ödüllendirenler de hakkını veremedi. Orada benim ve ailemin serencamı bir binittir. Esas olan ülkem ve toplumumda kırk yıl boyu işlenenler; devlet terörü, dine baskı, cahil bırakılan insanlar, yokluk, hürriyetsizlik, ülkeyi gerçekten kurtaranların köle, kaçakların efendi olması.. İmam-Hatipler meselesi vb. birkaç çizgi vardı. Üzerinde durulsa gaye hâsıl olacaktı.”

Eser, Cumhuriyet dönemi ile birlikte Müslüman halka karşı bir takım düzenlemeler, kısıtlamalar, dayatmalar söz konusu olduğunu birinci elden anlatıyor. “Türkçe ezan, Türkçe Kur’an” başta olmak üzere yayılmaya çalışılan safsatalara halkın iltifat etmediğini gösteren eser, dayatmalara karşı Anadolu halkının direnişini anlatıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 10:05
banner53
YORUM EKLE

banner39