banner39

'Anonim' okuru uyandırmak

Bir Nokta dergisi 157. sayısında, dergideki şiir hikâye ve denemeler, eser sahiplerinin isimleri olmadan yayımladı. Edebiyat dünyasında bir ilk olan bu tavrın sebebi hakkında derginin editör yazısında gerekli açıklamalar yapılmış

Kültür Sanat 17.02.2015, 11:06 17.02.2015, 11:06
'Anonim' okuru uyandırmak

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Bir Nokta'nın bu tavrı, bir orjinallik ya da dikkat çekmekten öte, temelde çağın ana sorunsalı olan mülkiyeti sorgulamak, soyut ya da somut mülkiyet duygusunun baştan çıkarıcılığına dikkat çekmek amacını taşıyor. Hayatın uğultusunu ürküntü yayan seslerden sözü dönüştürme eylemi işi olarak edebiyatı fark etme sürecinde farklı bir yeri var bu tavrın. Fakat bu tavır aynı zamanda anonimleşen duyarsızlaşan okuru, okudukları üzerine düşündürmeyi de içeriyor.   Derginin genel yayın yönetmeni Mürsel Sönmez, derginin bu ayki sunuş yazısında konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Bu sayımızda şair ve yazarlarımızın isimlerini anmadan yayımlıyoruz eserlerini. Onları seslerinden tanıyalım diye yaptık bunu, ayrıca, iyi ve güzelin mülkiyeti konusunda kafa yoralım, eserin özgül ağırlığına isim katmadan bakalım diye. Mart sayımızda hangi çalışmanın kime ait olduğunu yazarlarımızın "izafi malikiyet"lerine hürmeten duyuracağız. İsim ile müsemma, isimle hakikati arasındaki uzun ince yola dair de “müfekkire”mizi kanatlandıralım bu arada. Çağın ayartıcılığına karşı hakikatle donanmak gerek. Huzur, hakikatin huzurunda olmanın bilinciyle mümkün olabilecek.”

İşte Bir Nokta'nın 157. Şubat sayısında yer alan imzasız eserlerden birkaçı Ahçı Süleyman’ın Gündüz Gözüyle Rüya Görmesi, Dağlara, Atlara, Kartallara / Nefes, Ölülerin Lüküs Hayatı, Çay ve Anneannem, 33 Boğazın Serin Suları, Doğum Günü Kutlaması, Uzak ve Yakın – 2, Umuma Hitap, Ben Meseli – 24, Şubat, Üzerime Dağınık Yargı, Bırak Göğsünün Uçurumuna, Ahir Saman, Sukut Müfrezeleri, Almira’dan Bozkır Yansımaları, Delilik Şairlik ve Ezra Pound,, Ben Zülal 22 Yaşındayım, Siyaset Edebiyatı, Kelime Hassasiyeti, Hayatı Seyretmenin Dayanılmaz Ağırlığı, Yarınımız Tutukludur Abiler, Söz Uçuran, Kanatlandıran Akış.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?