banner15

Araba Sevdası'ndan Suç ve Ceza'ya

Ömer Yalçınova Türk ve dünya romanıyla ilgili yazılarını Raskolnikov mu? Bihruz Bey mi? adıyla kitaplaştırdı

Araba Sevdası'ndan Suç ve Ceza'ya

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Ömer Yalçınova. Türk ve dünya romanıyla ilgili yazılarını Raskolnikov mu? Bihruz Bey mi ?adıyla kitaplaştırdı. Roman eleştirisinde yeni bir soluk olarak anabileceğimiz kitap, alışılmışın ötesindeki yorumlarıyla öne çıkıyor.

Yalçınova, bütün Batı romanlarının diğer adının Suç ve Ceza olduğunu belirtiyor. Ona göre, Batı romanı, özellikle Suç ve Ceza’dan sonra, cinayetlerle dolu tarihinin üzerine yıktığı suçluluk duygusundan bir türlü kurtulamamıştır. Bunun doruk noktası, iki cihan harbidir. Hele II. Dünya Savaşı’ndan sonra Batılılar, kötülük problemiyle amansız bir uğraş içine girmişlerdir. Her konuları suçla, kötülükle ilgilidir. Cezaları da sürekli bunu tartışıp düşünmek olsa gerek.

Bütün Türk romanlarının diğer adıysa Araba Sevdası’dır. Batılılaşma/çağdaşlaşma telaşı, merakı, aceleciliği, macerası bütün Türk romanlarına öyle veya böyle sinmiş durumdadır. Çünkü bir Batı vardır ve biz ondan gerideyiz. Bunu kabul edenler de, etmeyenler de aynı etkinin altında düşünmekte ve ona göre kabul edip etmemektedirler.

Ömer Yalçınova, Raskolnikov mu? Bihruz Bey mi?, Avangard Yayınları, 2015, 184 sayfa.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 10:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48