Aralık dergileri yayınlanmaya başladı

Aralık ayının girişi ile birlikte dergiler raflarda yerlerini almaya başladı

Aralık dergileri yayınlanmaya başladı

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

GENÇ ÖNCÜLER

Genç Öncüler dergisinin Aralık 2017 tarihli 125. sayısı “Sokağın Çocuğu Olur Mu?” manşetiyle çıktı.

Dergi bu ay, çeşitli nedenlerle sokağa mahkûm edilen çocuklarımızı yazıyor. “Sokak Çocuğu” kavramsallaştırmasının yanlışlığı, çocukları çalışmak zorunda bırakan nedenler, aileleri tarafından istismar edilen çocuklar dosyada kendisine yer bulan konulardan. Sokaklarda yaşayan ve çalışan çocuklarla ilgili çalışmalar yapan kurumlar da dergide işleniyor. Çalışan çocuklarla yapılan röportajlar da dosyada. Elif Balat, sokağa mahkum edilen çocukları yazdı. Ali Yaşar, “Sokak Çocuğu”nu tırnak içine aldı. Osman Zinnur Aksu, sokak çocuklarının geleceğini sorguladı.

GENÇ ÖNCÜ

Mahinur Özdemir, “Kıyıya Vuran Balıklar” hikayesini sayfalara taşıdı. Toleuzgan Galiyeva, “İslam’a Kavuşma” yazı dizisine devam etti. Mehmed Eşref, vefat yıldönümünde Mehmed Akif’i andı. Furkan Gençoğlu, Floransa-Roma gezisini yazdı.

İKTİBAS ÇİZGİSİ

İktibas Çizgisi Aralık 2017/466-2. Sayısı SUUD(İ)-Amerika YAPIMI Strateji VE “ILIMLI İslam” İdeolojisimanşeti ile okuyucusuyla buluşuyor.

Bu sayıda, Kavramda İtikad’da Usul konusunun işlendiği yazı yer alıyor

iktibas

Düşünce yazılarında, Hüseyin BÜLBÜL’ün Allah’ın Hesabı Engel Tanımaz.”; Abdullah PAMUK’un Ilımlı İslam”/ “Şeytan’ın ‘Sağ’dan Yaklaşımı”nın Değişik Versiyonları.Osman COŞKUN’un “Sana Yakışmayan Peygambere Yakışırmı?”; Aykut AKÇA’nın “Devlet Aklı Devlet Ahlakı” Enes TARIMın “Putperest Müminler”; Haydar ÖZTÜRK’ün “Temel Sorunlar I Ömer YILDIZ’ın Bir Özgürlük Sorunu: “Dinde Zorlama Yoktur.””; Sinan Ulu’nun “Postacı’ İftirası Ve Kuran Merkezli Düşünce”; ile Ercüment Özkanın Yükselen Yada Düşen Değerler Şeref BÜLBÜL’ün” Müslümanların İç Dünyalarındaki Dünyaları Muhammed CELİL’in” Dönüşmek Ve Dönüştürmek” yazılarını okuyabilmek mümkün. 

Bir Dergi Bir Alıntı Bölümünde” Abdurrahman Arslan: Modernlik Bir Yönüyle Ümmetin Parçalanma Serüvenidir başlıklı yazı .

Mektuplara Cevaplarda ise Hüseyin BÜLBÜL’ün Halk Değişse De Hak Yerini Korur yazısının yanı sıra.

Sanat-Edebiyat ve Derginin gündem bölümünde ise, her zamanki gibi özenle seçip iktibas edilen köşe yazıları okuyucuların  istifadesine sunulmuş.

KERTENKELE

Kertenkele edebiyat ve düşünce dergisinin Ekim-Kasım-Aralık 2017 tarihli 34. sayısı çıktı.

Dergide Sezai Karakoç’un bir şiir tercümesi yer alıyor: Ebu’l Bekâ Sâlih Bin Şerîf’in “Endülüs’e Ağıt” adlı şiiri.

Ali Celep “Masal” şiiriyle, Muammer Yavaş “Şairin Öyküsü” ve “Söz Sırası Gelince”, Murat Şahin “Taş Duvarlar Üstünde”, Ahmet Çiçek “Yeniden Bir Dipnot”, Orhan Tepebaş “Tunçtan Selam”, Murat Tuzcu “Yaşamak Zamanı Şimdi”, Abdurrahman Ekinci “Vuku Bulmak”, Musa Kamil Ağra “Seniha” adlı şiirleriyle dergide yer alan isimler.

KERTENKELE

Hikayede Adnan Duran, hemen her sayı dergide öyküleriyle yer alan isimlerden.

Şermin Hüküm, Sezai Karakoç’un düşünce metinlerinin çözümlemeye devam ediyor: Bu kez kaleminin uğradığı eser Karakoç’un “İnsanlığın Dirilişi” kitabı.

Orhan Tepebaş, dergide Ülkücüleri çocukluk anıları ve kendini yetiştirme süreciyle birlikte ele alıyor.

Ali Celep “Sezai Karakoç’un Şiiri Üzerine Konuşmalar”, Halil Yavaş “Avrupa’nın Oluşumu-1”, Mustafa Özdemir “Maturidilik”, Murat Şahin “Mektup” başlıklı yazılarıyla yer alıyor dergide.

Kertenkele’nin bu sayısında iki kitap değerlendirme yazısı var: Şermin Hüküm, Muhammet Hüküm’ün İthaki Yayınlarından çıkan “Şair-Sosyolog Kemal Tahir” adlı inceleme araştırma kitabını değerlendiriyor. Mustafa Nurullah Celep, Ömer Faruk Adıyan’ın Artos Yayınlarından çıkan “Kur’an Yağmurunda Islanmak” adlı deneme kitabı üzerine bir yazıyla yer alıyor dergide. “Şiir İşleri-10”da Ali Celep’in gözlüğüne takılan şairler ise Mustafa İjaz ve Fatih Bedir Köker.

İTİBAR

İtibar dergisinin Aralık 2017 tarihli 75. sayısı çıktı.

İbrahim Tenekeci’nin yönetimindeki İtibar, usta çizer Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. Mustafa Ruhi Şirin’in “Yeşil Bir Kış Günü” isimli eseriyle açılan şiir sayfaları Nurettin Durman’ın “Gönül Rüzgârı”, Fatma Özkaya’nın “Teşrik” ve Mustafa Akar’ın “Sabah Yelinde Ekinler” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise Ali K. Metin, İsmail Kılıçarslan, Cafer Keklikçi, Mehmet Aycı, Muhammed Mücahit Yılmaz, Sadık Koç, Rabia Gelincik, Zeynep Tuğçe Karadağ, Zülal Sema, Tuba Kaplan, Sabiha İclal Tiryaki, Rumeysa Nur Gürbüz, Merve Erkovan, Said Yavuz, Mehmet Şamil, Seyyid Ensar, Cengizhan Konuş, İbrahim Tenekeci, Ahmed Ölmez, Fatih Muhammet Atasever, Mehmet Burak, Kenan Yusuf Taşkın, Enes Budancamanak ve Orhan Özekinci.

İTİBAR

İtibar Aralık sayısının öykü sayfalarında ise Selma Aksoy Türköz’ün “Ölenle Ölünmüyor”, Mustafa Özel’in “Biz Ne Hale Geldik Hocam?”, Adem Tekden’in “Bir Akıllı Değilin Defteri”, Ömer Faruk Yasin’in “Ellerim” ve Muhammet Karakaya’nın “Göz Açıp Kapayıncaya Kadar” isimli öyküleri bulunuyor.

İtibar’ın Aralık sayısında Ali Emre ile Furkan Çalışkan, Emre’nin geçtiğimiz aylarda yayınlanan “Nureddin Zengi” romanı hakkında konuşmuş. İkinci söyleşide Saadettin Acar, Osman Toprak’ın sorularını yanıtlamış. Acar’ın “Güzel Şahitlik” isimli deneme kitabı ekseninde gerçekleşiyor söyleşi.

Özkan Gözel’in “Aşırı İletişimin Anaforunda”, Mehmet Dinç’in “Nereye Gömülsem”, Ercan Yıldırım’ın “Performans Düzeni ve Yeni İtaat Kültürü”, Gökhan Ergür’ün “Ruha Şifa Reçetesi”, Muhammed Enes Kala’nın “Cesaret ve Hikmet” ve Kemal Sayar’ın “Buraya Kanatlarıyla Gelmiş Birisi Var mı?” başlıklı yazılarının yanısıra Sibel Eraslan, Taif Defteri’ni okurla paylaşıyor. Hatice Ebrar Akbulut ise Sibel Eraslan’ın hikâye dünyasına dair yazmış.

Bu sayımızın diğer yazarları ise Mehmet Narlı, Necip Tosun, İlker Nuri Öztürk, Suavi Kemal Yazgıç, Yunus Emre Özsaray, Hüsrev Hatemi ve Ahmet Edip Başaran.

DERGAH

Dergâh dergisinin Aralık 2017 tarihli 334. sayısı raflardaki yerini aldı.

Bu sayıda Ömer Özcan, eğitimciliğiyle tanınan İsmail Hakkı Baltacıoğlu’nun ‘Batak’ isimli romanı hakkında yazar Sabahattin Eyüboğlu ve tarihçi Enver Ziya Karal’ın hazırladığı inceleme raporlarını gün yüzüne çıkarıyor.

Ufuk Aksoy, Tarık Özcan, Zümrüt Karabudak, Mehmet Aycı, Davut Güner ve Abdul Samet Atılgan Aralık sayısının şairleri.

DERGAH

Derkenar sütununda Feyza Betül Aydın ve Gülşah Sanin’in yazıları var.

334. sayıda biri çeviri üç hikâye yer alıyor. Hikâyeler Emine A. Kazan, İbrahim Aslaner ve Büşra el-Fadıl'a ait.

Azerbaycan’dan bir kalem, Vüsat Bağırlı, kısa bir denemeyle dergiye katkıda bulunuyor.

Mustafa Özel, ‘murdar paranın marifetleri’ni roman sayfalarından aktarıyor.

Mustafa Çiftci, Aralık ayının ‘toprak saha’sında teknoloji dünyasına alışmakta zorluk çeken yaşlılara nasıl davrandığımızı sorguluyor.

Betül Yeşil Çelik, büyüklerin masal kitaplarına bakışını değerlendiriyor.

Aralık sayısının ‘Orta Sayfa’ konuğu, şair-akademisyen Emel Koşar. Koşar’la akademik çalışmaları, şairliği ve edebiyat ortamına bakışı etrafında konuşuluyor.

Bir yazarın yaşı edebi serüvenini ne şekilde etkiliyor? Necip Tosun, metninde bu sorunun cevabını arıyor.

Ferhat Korkmaz, Orhan Kemal’in romanlarında sosyal ve ekonomik eşitsizliğin gösterilme biçimine odaklanıyor.

Zeynep Arkan, Cevdet Karal’ın son şiir kitabı ‘Uzun Sürdü Hazırlığım’ı tahlil ediyor.

Özkan Gözel, sohbet kültürümüzü bir felsefeci gözüyle irdeliyor.

Genç kalem Rabia Umay Can, ‘Sahnenin Dışındakiler’ romanından yola çıkarak, Tanpınar’ın kadının toplumdaki yerine nasıl baktığına değiniyor.

Muzaffer Civelek, eski çeşmeleri, eski çeşmelerden su içilen günleri hatırlatıyor.

Mustafa Kara, vefatının ellinci yılı münasebetiyle Ali Fuat Başgil hakkında bir yazıyla dergiye katkıda bulunuyor.

Arka kapakta ise Mustafa Kutlu’nun ‘Hikâye Olan Adam’ başlıklı denemesi var.

İLİM VE İRFAN

İlim ve İrfan dergisinin Aralık 2017 tarihli 64. sayısı “Müslümanın hayatı; sünnet” dosyasıyla çıktı. Dergi bu sayısında dosya kapsamında her sünnetin büyük bir amel olduğunu, Peygamberimizin izinden gidenlerin kaybolmayacağını dile getiriyor. Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da Gülbahçe çocuk eki dergiyle birlikte okura sunuluyor.

İLİM VE İRFAN

Dosya kapsamında Prof. Dr. Selahattin Yıldırım, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Tozlu’nun yazısı yer alıyor. Bizim için hayatın sünnet, sünnetin de hayat olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Selahattin Yıldırım özellikle terk ettiğimiz bazı sünnetleri yeniden hatırlatarak hayatımıza güzellik katmanın yollarını gösteriyor. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz da yazısında sünnetin ümmeti kuşatan yönünü anlatıyor. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Tozlu da Resulullah Efendimizin bir günü nasıl yaşadığını ayrıntılı bir biçimde anlatıyor.

Orta sayfalarda sohbetleri düzenli olarak yayınlanan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi sevenin sevdiğinin sözünü dinlediğini, Allah’ı ve Resulü’nü sevenlerin de büyük bir samimiyetle itaat edeceğini beyan ediyor.

Cankat Kaplan alimler ve arifler şehri Herat’ı geziyor ve anlatıyor.

Saadetin Acar portre sayfalarında Medine’den İstanbul’a bir manevi sultanın, Ebu Eyyüp Ensari Hazretlerinin hayatını anlatıyor.

Prof. Dr. Ali Akpınar Hazret-i Musa kıssasında sihirbazların, onun mucizeleri karşısında imana gelmeleri ve Firavun’u reddedip imanla şehadet şerbetini içmelerini konu ediniyor.

Prof. Dr. Süleyman Derin de bu sayıda zahiri ilimlerde yüksek makamlara çıkıp sonra da batıni ilimlerde en yüksek mertebelere ulaşan İmam Gazzali, İbn Acibe ve Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinden hareketle zahiri ilmin batıni ilimle birleşince insanı enginlere ulaştıracağını vurguluyor.

Yrd. Doç. Dr Mahmud Esad Erkaya da Hazret-i Musa ve Hazret-i Hızır kıssasından yola çıkarak manevi ilimlerde rehbersiz, mürşidsiz yol almanın mümkün olmadığını beyan ediyor.

Kübra Zümrüt Orhan kelimat-ı kudsiye yazılarına devam ediyor. Orhan bu sayıda baz geşt kavramını açıklıyor.

Yrd. Doç. Dr. Nurullah Koltaş da Abdülkerim Kuşeyri ile sohbet tadında hasbihal ediyor.

Ahmet Edip Başaran bir İslam şairi olarak Yunus Emre’yi anlatıyor.

Kırkambar sayfalarında M. Nezihi Pesen tadımlık bilgilerle okurun ilmine ve irfanına katkıda bulunuyor.

TEMMUZ

Aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi Temmuz’un Aralık 2017  tarihli 17. sayısı çıktı. “Yoksullaşan Hayata Karşı Ses Vermek” başlığıyla yayınlanan sunuş yazısı Temmuz’un edebiyat, sanat ve fikriyata dair temel ilkelerini kalınca vurgularla hatırlatıyor.

Üstad Hasan Aycın’ın bir çizgisiyle okuyucuyu selamlayan Temmuz’un Aralık sayısında şiirleriyle Nurettin Durman, Mehmet Gemci, Mehmet Âkif Öztürk, Yağız Gönüler, Nilüfer Zontul Aktaş, Necati Atilla Soykan, Tunay Özer, M. Akif Şahin, İmdat Akkoyun, Osman Sevim, Ahmet Can Altıok, Ahmet Tepe, Yunus Çolakoğlu yer alıyor.

TEMMUZ

17. sayının öykücüleri ise Erdoğan Aydoğan, Bünyamin Sevim, Ayşe Sena Er, Aysun Bahar Asar, Kenan Yusuf, Davut Güner, Sadullah Taşçı, Sait Altın, Şener İşleyen, Tanju Kildiş.

Ali Emre, Sezai Karakoç’un 50. yılını dolduran “Hızırla Kırk Saat” isimli şiirini/eserini birçok yönden ele alıp değerlendiriyor. “12 Mart Romanları” başlığı taşıyan yazısında Murat Koç, hem dönemin siyasal panoramasını yansıtmaya çalışıyor hem de darbe sürecini ve sonrasını konu alan 12 Mart romanlarını masaya yatırıyor. “Hediyelik Eşya” başlığı taşıyan yazıda Serkan Akın, okuru, Selçuk’un tarihi mekânlarını birlikte gezmeye davet ediyor. Kemal Kurak da  “Yalnız Olmanın Neresi Güzel?” başlıklı yazısında bir Bursa gezisi sırasında tanık olduğu yalın yalnızlığın peşine düşüyor. Bu sayıda Temmuz’a deneme türünde yazılarına yer verilen yazarlar ise; Sinan Ön, Muhammed Enes Kala ve Mehmet Mortaş.

Mustafa Yılmaz, “Bir Hayale Uyanmak ya da Zihinsel Yeniden İnşa İçin Mukaddem” başlığı taşıyan yazısında, geçtiğimiz günlerde yayımlanan “İslam Düşünce Atlası” isimli eseri tanıtıyor. Metin Acıpayam, “Çocuk Edebiyatı Kuram Yazıları”nı çocuk eğitiminde matematiğin etkin rolünü sorgulayarak devam ettirirken; Erkam Kuşçu, Japon sinemasına damgasını vuran ve dünya sinemasında saygın bir yere sahip olan Yasujirō Ozu’yu tanıtan bir yazıya imza atıyor.

Temmuz dergisinin Aralık sayısında, Selvigül Kandoğmuş Şahin, Ercan Ata ile yazma serüvenine değinen bir röportaj gerçekleştirmiş.

VUSLAT 

Vuslat Dergisi daha önce “Molla Sadreddin Yüksel”, “Şeyhu’l-İslâm Mustafa Sabri Efendi”, “Şehid İskilipli Atıf Hoca”, “Şehid Şeyh Said” gibi İslâm Ümmeti’nin öncü şahsiyetlerini dosya konusu olarak gündeme getirmişti. Okuyucu tarafından bu dosyalarımız büyük teveccüh gördüler.  Dergi Aralık sayısında, İslâmi şahsiyetler dizisine Kafkas Kartalı Şeyh Şâmil gündeme getirerek dikkatleri İmam Şamil üzerine çekmektedir.

VUSLAT

Muvahhid Mücahid ve Büyük Dâvâ Adamı  Şeyh Şâmil

Kafkas Müslümanlarının Rus işgaline karşı kıyam meşalesini yakmasına öncülük eden şüphesiz Muvahhid mücahid ve büyük dâvâ adamı  Şeyh Şâmil (rh.a.)’dir.   İmam Şâmil, halkını yeryüzündeki zalimlere karşı imanî bir bilinçle, hem ilmî anlamda, hem de askerî anlamda bir araya getirerek, bir kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşlemiştir.

Kafkas arslanı Şeyh Şâmil, hayatının tamamında Çarlara karşı bir dâvâ şuuru ile mücadele etmiş,  Rusların gözetiminde yaşamayı, Allah’a şirk koşmakla eş anlamlı tutmuştur.  Ruslara karşı savaşırken, İslâmî ilimleri, kültürel ve sanatsal faaliyetleri asla ihmal etmemiştir.

Vefatının üzerinden 146 yıl geçmesine rağmen, halen İmam Şâmil’in hem Mü’minler üzerinde, hem de Ruslar üzerindeki etkisini görmek mümkündür. İmam Şâmil’den sonra Müslümanlar, İmam’ın cihad şuurunu devam ettirmişlerdir.

Gençlerin Örnek Alması Gereken Bir Şahsiyet İmam Şamil

Türkiye’de gençler hangi şahsiyetleri ve kimleri örnek almaları gerektiğiyle ilgili sorular sorulmakta ve tartışmalar yapılmaktadır.  Eğer örnek şahsiyetler görmek istiyorsanız, günümüzde örnek almamız gereken hayatın adı, Şeyh Şâmil ve benzeri imamlarımızdır. 

Cesaretiyle, ahlâkıyla, ilmiyle, takvasıyla, alçak gönüllüğüyle, ileri görüşlü olmasıyla gençlerinin tanıması ver örnek alması gereken İslâmî şahsiyetlerden birisidir Şeyh Şâmil!

Silah Erkelere Yakışır, Size Lâyık Değildir

Şeyh Şâmil’in cesaretiyle ilgili önemli bir anekdot: 

“Şâmil ile yaranı, Gimre’de iken Ruslar köyü bastılar,  mücahidlerden bazıları da bunlara karşı çıkıp müsademeye başladılar. İçlerinden Unsukullu Tahir şehid, geri kalanları da hezimeti uğrayıp perişan oldu. Şâmil, bu sırada cami de bulunuyordu.  Biri gelip:

- Herkes bırakıp gitti, haberini getirdi.

Müteakiben de Balakuni Musa geldi ve Şâmil’in camiden çıkıp kaçması için ısrar etti.

Şâmil, yalın ayak dışarı çıktı ve Rusların yaklaşmış, Müslümanların da bırakıp savuşmuş olduklarını gördü. Yanındakilerle yürüyüp önden gidenlere yetişti ve çoğunun elinden tüfengini alıp:

- Silah erkelere yakışır, size lâyık değildir, diyerek nehre attı.”

Dergide Yazısı Olan Yazarlar

Prof. Dr. Mustafa Budak, Doç. Dr. Fethi Güngör,  İsmail Çolak, Ahmed Kalkan, Abdullah Dâî, Mehmet Fırat, Ahmet Varol, Süleyman Gülek, Fırat Toprak, Süleyman Gülek, Enes Yıldırtan,  İbrahim Dönertaş, Dilaver Işık…

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 18:16
banner53
YORUM EKLE

banner39