Arif Ay Yedi İklim'de

Yedi İklim’in 304. Sayısı çıktı. Dergide şiir, öykü, deneme başta olmak üzere çeşitli ürünler yer alıyor. Derginin bu sayısında Arif Ay’ın “Nil’in Duası” başlıklı eseri dikkat çekiyor.

Arif Ay Yedi İklim'de

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Yedi İklim’in bu sayısı İnsan ve İbadet ilişkisine vurgu yapıyor.  Hasan Aycı ve Mustafa Cemil Efe derginin görsel kısmına katkı yaparken Ali Ünvar ile Veysel Erdoğan şiir tercümeleriyle dergiye katkı sunuyor. Bu sayıda Ali Haydar Haksal’ın yanı sıra Şakir Kurtulmuş, Alper Gencer, Mehmet Aycı dergide eserleri yer alan isimlerden bir kaçı.

Arif Ay, bütün İslâm coğrafyasını, bu coğrafyanın acılarını yüreğinde hisseder. Arif Ay’ın edebiyattaki üstadı Nuri Pakdil de şiir ve tiyatro eserlerinde İslâm coğrafyasına yer verir.  Arif Ay da bu noktada Pakdil’i takip eder. Çünkü o, bütün Müslümanların birlik içinde yaşamasını ister. Onların ezilip, hor görülmelerine karşı çıkar, direnir.

Dergideki  “Nil’in Duası” bu çerçevede anlaşılabilecek bir ürün. Mehmet Özger’in Yedi İklim’in 285. sayısında ki “Arif Ay Şiirinde Direniş ve Emek” başlıklı yazısı da muhakkak okunmalı. Çünkü bu metin Arif Ay’ın direniş ve emek kavramlarını kullanımı bakımından kelimeleri hem şiirsel anlamda hem de düşünce planında Marksist ideolojinin boyunduruğundan kurtardığını ve bir anlamda kelimeleri özgürleştirdiğini ortaya koyan oylumlu bir yazı olması bakımından önemlidir.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 05:45
banner53
YORUM EKLE

banner39