banner15

Artık Türkiye'nin Bir Roman Haritası Var

Hangi romanın konusu hangi şehirde geçer? Mesela olay örgüsü Siirt ya da Samsun üzerine kurulmuş romanlar var mıdır? Bundan sonra buna benzer meraklarımızı gidermek çok kolay. Çünkü artık Türkiye’nin bir roman haritası var.

Artık Türkiye'nin Bir Roman Haritası Var

Ayşenur Hanım, Amerika için hazırlanmış benzer bir örneği gördüğünde “Neden Türkiye’nin de olmasın” diye düşünmüş. Ardından hemen işe koyulmuş ve romanların mekân olarak hangi şehirde geçtiğinden hareketle Türkiye için de bir roman haritası hazırlamış.

Ayşenur Hanım bununla da yetinmemiş. Bizler de faydalanalım diye, çıkardığı haritayı bu işe tahsis ettiği bir site üzerinden herkesin paylaşımına açmış. Siteye girdiğinizde her ilde bir roman adının yazıldığı devasa bir Türkiye haritası çıkıyor karşınıza. Herhangi birine tıkladığınızda romanın hangi yazara ait olduğu, künyesi ve neden o şehir için o romanın seçildiğine dair kısa bir açıklama yer alıyor. Ayrıca romandan tadımlık bir alıntı da mevcut.

Hemen şunu da ekleyelim. Ayşenur Hanım siteyi kendi ilgi alanları doğrultusunda hazırladığını, farklı tercihlere göre çok daha farklı haritaların yapılabileceğine özellikle dikkat çekiyor. Ayrıca sitedeki bazı hataların ve eksikliklerin en kısa zamanda düzelteceğini ekliyor.

Türkiye haritası üzerindeki şehirleri bu şekilde dolaşırken adeta Anadolu’da kısa bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Şehirlerimizin en güzel hallerine tanık oluyorsunuz. Emeği geçenlerin ellerine sağlık diyelim.

Türkiye’nin roman haritası için tıklayınız: http://www.turkiyeromanharitasi.com 

Kaynak: Dünya Bizim

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 10:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48