banner39

Asya ve Basra Körfezi arasındaki bağlantıların fotoğraflardaki tarihi

Güney Asya ve Basra Körfezi arasındaki bağlantılar eski ve yeni fotoğraflarla hafızaya alınıyor

Kültür Sanat 01.05.2019, 11:37 01.05.2019, 12:17
Asya ve Basra Körfezi arasındaki bağlantıların fotoğraflardaki tarihi

Priyanka Sacheti ismindeki fotoğrafçı Güney Asya'dan körfez bölgesine yapılan göçlere tarihi fotoğraflarla ışık tutuyor.

Her yıl yaklaşık 300 bin Asyalı körfez ülkelerine göç ediyor.

Basra körfezi ve Güney Asya arasındaki bağı eski fotoğraflarla gün yüzüne çıkaran Sacheti'nin instegram hesabı yoğun ilgi görüyor.

İşte gulfsouthasia instegram hesabındaki fotoğraflardan bazıları.

Kuveyt’in ilk hayvanat bahçesine hayvan almak için 1954’te Bombay hayvanat bahçesine seyahat eden beş Kuveytli adamdan oluşan bir grup 

Adamlardan biri Arap ülkelerindeerkeklerin giydiği beyaz elbise dishdashas giyerken diğeri Pakistanlı erkeklerin giydiği shalvar kameez giyiyor.

Başka bir bir fotoğraf ise Pakistanlı bir gurbetçinin 1975'te Umman'a gelişini anlatıyor. Bab Al Kabir, Muscat, 1973/4. 1970 yılına kadar gün batımından şafağa kadar kapalı olan şehir kapılarından biri. (Fotoğraf Brian Harrington Spier )

Mansur Ahmed Cheeda, 1975 yılında Pakistan’dan Umman’a gittiğinde kısa bir süre kalması bekleniyordu. Ancak kırk yıl geçti ve o hala burada.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
“Umman'a geldiğimde neredeyse 20 yaşındaydım” diye hatırlıyor. Seeb'deki yeni Muscat havaalanı kısa bir süre önce tam olarak faaliyete geçmişti. “Sadece bir taşıyıcı bandı ve yaklaşık altı farklı sayacı vardı.”
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Havaalanından konaklamak için yola çıktığımda, Majesteleri Sultan Qaboos’un saraylarından birini görene kadar hiç sokak lambası yoktu. Başlangıçta, Mansor Barka'da doktor olan bir kuzeni ile yaşadı. “O zamanlar benim tek eğlencem, yürüyüş için sahile gitmekti” diyor.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Kısa süre sonra, Mansor Umman'daki bankalardan birinde iş bulmayı başardı. “Bank Dhofar,“ Banque de Paris ”adında bir Fransız bankasıydı ve o zamanlar çok iyi olan bir RO100 maaşına sahip bir büro işi alabilecek kadar şanslıydım.”
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Banka işi aldıktan hemen sonra, Mansoor Muttrah'daki ofisine daha yakın yaşamak için taşındı. “Al Rahma Hastanesinin hemen arkasında yaşıyorduk, dairede dört kişiydik. Çevremizdeki evlerin çoğu kerpiç evlerdi. Çarşıdaki dükkanlar, yazları yalıtmak için kalın duvarlı kerpiçti. ”
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Elektrik kesintileri normal bir durumdu, bu da dairenin klimasının nadiren işe yaradığı anlamına geliyordu.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Mansur her ay annesine mektup yazardı. Bir mektubun hedefine ulaşması yaklaşık 15 gün sürüyordu ve ardından 15 gün sonra bir cevap geliyordu. Ruwi'den Muttrah'a olan yolculuk da bu günlerden çok daha uzun sürüyordu. “Muttrah'dan Ruwi'ye 40 dakika ila bir saat kadar sürdü ve çünkü tek bir yoldu ve trafik çok yavaş hareket ediyordu.”

----

Umman'da bir Hint okulu

1950’de Kuveyt’te Bechtel International’ın kullandığı F. H. Andrus tarafından çekilmiş bir fotoğraf

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?